wtorek, 12 kwietnia 2011

Z Policji. Fotoradar ruszył w trasę
Od minionego poniedziałku policjanci ze starogardzkiej drogówki prowadzą kolejną akcję zwróconą przeciwko kierowcom, którzy nie stosują się do znaków i przepisów ograniczających prędkość pojazdów. W tym celu funkcjonariusze używają tak nielubianego przez piratów drogowych fotoradaru.

W okresie od 11 do 20 kwietnia br. automatyczny fotograf będzie pstrykał zdjęcia uwieczniając wykroczenia drogowe popełnione przez kierujących. Oznacza to, że aparat wyruszył już w trasę i będzie go można napotkać przy drodze. Szara skrzynka oczekuje na niezdyscyplinowanych kierowców w miejscach, w których najczęściej dochodzi do wypadków drogowych lub gdzie pojazdy mogą się nadmiernie rozpędzić. Bez szans na uniknięcie mandatu są również kierowcy motocykli, albowiem fotoradar, jaki wykorzystują policjanci ze Starogardu, posiada również możliwość wykonania zdjęcia pojazdom oddalającym się. Kierowcy, którzy pojadą zbyt szybko, otrzymają wezwanie do komendy. Za te największe przekroczenia prędkości grozi mandat do 500 zł oraz 10 punktów karnych.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drodze zależy w bardzo dużym stopniu od nas samych. Jak wynika ze statystyk, przyczyną najtragiczniejszych w skutkach wypadków jest właśnie nadmierna prędkość. Lepiej dojechać do celu trochę później, niż stwarzać zagrożenie dla siebie i innych uczestników ruchu.

Im szybciej jedziemy, tym dłuższy odcinek drogi potrzebny jest do zatrzymania pojazdu. Na drogę potrzebną do całkowitego zatrzymania auta składa się czas reakcji kierowcy oraz właściwa droga hamowania.

Przy suchej nawierzchni, droga potrzebna do zatrzymania pojazdu jadącego z prędkością 60 km/h to około 36 metrów. Jeżeli prędkość zwiększy się do 120 km/h, to łączna droga hamowania wyniesie aż 108 metrów.

Kierowcy nie zdają sobie sprawy, że jeśli zwiększą prędkość dwukrotnie, to droga hamowania zwiększa się aż czterokrotnie.

Policjanci apelują o rozwagę na drodze oraz dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze.


WYKAZ PLANOWANYCH MIEJSC PRACY FOTORADARU W KWIETNIU 2011r.

13 kwietnia: (środa) - Starogard Gd. ul. Nowowiejska,

14 kwietnia: ( czwartek ) - Bobowo, Starogard Gd. ul. Armii Krajowej,

15 - 17 kwietnia: - Bytonia,

18 kwietnia - 20 kwietnia - urządzenie będzie użytkowane przez policjantów z Kalisk

UWAGA - Powyższy plan może ulec zmianie. O lokalizacji fotoradarów decydują m.in. policyjne analizy bezpieczeństwa na drogach oraz sygnały mieszkańców.


mł. asp. Marcin Kunka

Oficer prasowy

KPP w Starogardzie Gdańskim

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz