sobota, 30 kwietnia 2011

Wydarzenie patriotyczne "Majowa jutrzenka – lekcja śpiewania 1"Czy świętowanie i obchody ważnych świąt narodowych musi być opatrzone patosem, smutkiem i cierpieniem? Kilkanaście lat temu "krakusi" pokazali, że można radośnie i wspólnie cieszyć się z doświadczeń historii. Postanowiliśmy pójść ich śladem i dlatego proponujemy wzbogacić obchody najbliższego święta Konstytucji 3 Maja o koncert , w którym nie artyści na scenie, a publiczność i goście koncertu będą głównymi wykonawcami. Koncert ten nazwaliśmy "Majowa jutrzenka - lekcja śpiewania 1" .

Wielu pięknych pieśni z tamtego okresu już nie pamiętamy, dlatego wśród publiczności rozprowadzone zostaną śpiewniki ze słowami śpiewanych utworów, które będą "ściągą" w trakcie koncertu. Ze sceny "lekcje" patriotycznego śpiewania prowadzić będzie Teatr Kuźnia Bracka z pomocą Bractwa Kurkowego i uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych, wspierając i pomagając publiczności w śpiewaniu, podając odpowiednią tonację i linię melodyczną.

A całe wydarzenie odbędzie się w pięknym zakątku historycznym naszego miasta - na dziedzińcu Muzeum Ziemi Kociewskiej 3 maja br. o godz. 20, o zmroku przy świetle reflektorów. W przypadku niepogody program odbędzie się w kościele św. Katarzyny.

Jeżeli pytamy się czasem, jak w dniu dzisiejszym możemy manifestować patriotyzm, to spotkanie się na śpiewaniu pieśni patriotycznych może być tego przejawem. Patriotyzm nie musi być cierpieniem i wzdychaniem pełnym patosu i smutku. Udowodnimy to, gdy spotkamy się na wspólnym śpiewaniu takich pieśni, jak: "Pieśń konfederatów barskich" do słów Juliusza Słowackiego ; "Jak długo w sercach naszych" ; "Marsz Polonia" słowa Józef Wybicki i Władysław Anczyc; "Polak nie sługa" ; "Witaj majowa jutrzenko" .

I myliłby się ten, kto myśli, że to będzie to nudna i kolejna "akademia ku czci...". Przyjdźcie raz, a potem będziemy spotykać się cyklicznie. Grono współorganizatorów to Bractwo Kurkowe, Zespół Szkół Ekonomicznych w Starogardzie Gd. i Muzeum Ziemi Kociewskiej, które na godzinę przed koncertem, tj. od godz. 18.45 do 19.45 udostępni do zwiedzania bieżącą wystawę.

Zapraszamy - 3 maja o godz. 20 na dziedziniec Muzeum Ziemi Kociewskiej lub w przypadku niepogody do kościoła św.Katarzyny na tę sama godzinę.

Koncert będzie realizowany dzięki wsparciu finansowemu Gminy Miasta Starogard Gdański oraz wsparciu duchowemu Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta Starogard Gd.


Teatr Kuźnia BrackaBrak komentarzy:

Prześlij komentarz