poniedziałek, 11 kwietnia 2011

Spis powszechny przez internet daje szansę Kociewiakom się podliczyć

Szanowni Państwo,

odbywa się obecnie (do końca czerwca br.) Spis Powszechny. Po raz
pierwszy można w nim wskazać, że jest się Kociewiakiem.

Proszę zapoznać się z załącznikiem. Znajduje się w nim informacja w jaki
sposób wskazać, zaakcentować w spisie, swoją kociewską tożsamość.

Szczególnie zachęcam do dokonania samospisu przez Internet, zajmuje to
zaledwie kilka minut (na stronie www.spis.gov.pl)

Pozdrawiam
Krzysztof Korda
SZANOWNI PAŃSTWO!

W tym roku mamy kolejny w wolnej Polsce spis powszechny. Po raz pierwszy można w nim uczestniczyć poprzez Internet, wypełniając w ciągu kilku minut spisową instrukcję.
Dla społeczności regionalnych, takich jak Kociewiacy, spis ten daje wyjątkową szansę na zaakcentowanie swojej tożsamości. Po raz pierwszy bowiem, jest możliwość zaznaczenia różnych jej poziomów. Jest osobne pytanie (nr 14a) o poczucie narodowości i osobne (nr 14b) o ewentualne poczucie wspólnoty z węższą grupą etniczną.
Niestety nie zadbano o konkretne pytanie dotyczące wspólnot regionalnych i dlatego każdy, kto czuje się Kociewiakiem i chce to zaakcentować, musi, po zaznaczeniu swojej narodowości w pytaniu 14a: POLSKA, zaznaczyć w kolejnym pytaniu - 14b, że poczuwa się także do innej przynależności.

Po czym pojawi mu się okienko z listą różnego rodzaju wspólnot - niestety nie ma tam kociewskiej, dlatego należy zaznaczyć: "inną - napisz jaką...", co otworzy PONIŻEJ kolejne drugie okienko, gdzie możemy wpisać : "KOCIEWSKA".

Taki wpis da jedną ważną informację: liczbę osób, którzy poczuwają się do tożsamości kociewskiej. Nie niesie to natomiast żadnych implikacji związanych ze sprawami narodowymi, czy językowymi, dlatego warto wziąć udział w Spisie!

TEKST ZE SPISOWĄ INSTRUKCJĄ - PDF

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz