poniedziałek, 30 czerwca 2014

ANDRZEJ FIRYN. REGATY JACHTÓW MORZA KOCIEWSKIEGO EDYCJA 2014


REGATY "POWITANIE LATA", Osiek, 28.06.2014
Pierwsze w cyklu "REGATY JACHTÓW MORZA KOCIEWSKIEGO", które rozegrano w miniony weekend na jeziorze KAŁĘBIE w Osieku, to regaty "POWITANIE LATA". Organizatorami byli: Agroturystyczna Stanica Żeglarska L.A.J. Firyn w Osieku oraz przyjaciele żeglarstwa z Towarzystwa Żeglarzy Morza Kociewskiego.

Start do regat rozpoczął się z godzinnym opóźnieniem. Usterka na jednym z jachtów ukradła organizatorom jedną godzinkę przygotowań. Grając fair play, załogi zdecydowały się odroczyć start do czasu usunięcia awarii jachtu kolegów żeglarzy. To już kolejny przykład super postawy kolegów żeglarzy z "Morza Kociewskiego". W zeszłym roku podczas regat na jednym z jachtów uszkodzeniu uległ maszt. Uczestnicy regat również wtedy poczekali na usunięcie usterki na jachcie. W minioną sobotę pełni poświęcenia Wojtek CHEREK oraz Jurek JANECZKO, brodząc 40 minut w zimnej wodzie, usunęli awarię poniżej linii wodnej jachtu ARES. Dzięki tym dwóm przyjaciołom żeglarstwa załoga jachtu "Ares" wystartowała razem z innymi załogami.

Na bojach zwrotnych


Żaglówki ZHP Starogard i motorówka ratownicza z UKS Kałębie


Do regat zgłosiło się 20 żeglarzy. Niewielu, lecz skład po raz pierwszy od kilku lat u nas niespotykany. W regatach tych obsada jachtów była międzynarodowa. Odwiedzili nas koledzy żeglarze z Rosji z Bałtijska.
Sędziowali: sędzia główny Krzysztof SOBOTKA, sędzia pomocniczy komandor regat Andrzej FIRYN.


Zacięta walka na mecie

Warunki pogodowe do żeglugi były różne. Od słońca na niebie i całkowitej flauty, czyli 0B, po deszcze i wiatr o sile 5B. Blisko końca regat na niebie pojawiła się tęcza. Ponieważ tęcza powstała się na wschodzie, co oznacza poprawę pogody i koniec deszczu, zmokniętym i mocno schłodzonym żeglarzom roześmiały się buzie z radości.


Chwila odpoczynku pomiędzy biegami od lewej - Ela SADOWSKA, Władimir ANDRIENKO, Wiola BLADA


Zakończenie regat oraz wręczenie nagród odbyło się na scenie Gminnego Festynu POWITANIE LATA. Fundatorem głównej nagrody w postaci ROLFOKa do jachtu była Agroturystyczna Stanica Żeglarska L.A.J. FIRYN w Osieku. Dodatkowe upominki osobiste dla załóg ufundował Wydział Kultury Sportu i Promocji Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim.
Ponadto firma KOMPAS NA INWESTYCJE z Poznania, reprezentowana przez Wiolettę BLADĘ, ufundowała zestaw kompasów, które wyznaczają KURS NA OSIEK NA KOCIEWIU. Z kulisowych rozmów dowiedziałem się, że rolfok harcerze ze Starogardu Gdańskiego przeznaczyli na swój jacht typu Wenus. Jacht świeżo po liftingu, obecnie zwany WERRISSA.
Regaty zakończyły się okrzykiem: Żeglarze Ahoj, KURS NA OSIEK NA KOCIEWIU, Tak Trzymać.


Załoga jachtu ARES, na pierwszym planie skipper Dominik FIRYN, od lewej Ela SADOWSKA Andriucha ANDRIENKO, Wioletta BLADA, Władimir ANDRIENKO

Za sterami omegi Maciej BRYJA, szotmen Miłosz MOKWA. Na "Ostródzie" balastuje wychylony Cezary PIOTROWSKI

Kolejne regaty w ramach Regat Jachtów Morza Kociewskiego:

Regaty "Na Jagody" 19 lipiec 2014
Regaty "Pożegnanie Lata" 15/16 sierpień 2014


Od lewej komandor Regat Andrzej Firyn, Skipper jachtu METYDA Jakub SIUDZIŃSKI, komendant Hufca ZHP Starogard Gdański Wojciech MOKWA

©Andrzej FIRYN
Agroturystyczna Stanica Żeglarska w Osieku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz