środa, 25 czerwca 2014

XI Powiatowa Gimnazjada Ekologiczna odbyła się w pierwszych dniach czerwca w Bytoni


Konkurs od lat jest współorganizowany przez Nadleśnictwo Kaliska, które wspiera szkoły merytorycznie oraz materialnie. W pomoc finansową tegorocznej imprezy włączył się również Urząd Gminy w Zblewie. Gości powitali wójt Krzysztof Trawicki oraz dyrektor szkoły Tomasz Damaszk.

Wśród uczestników konkursu gościliśmy gimnazjalistów szkół z Borzechowa, Czarnej Wody, Kalisk, Kleszczewa, Osiecznej, Pinczyna i Zblewa. Drużyny zmagały się w 15 konkurencjach, które obejmowały wiedzę w zakresie przedmiotów matematyczno-przyrodniczych oraz j. polskiego i angielskiego. Nowością były dwie konkurencje. Pierwsza - kulinarna - polegała na przygotowaniu trzech potraw z grilla: karkówki, szaszłyków i pstrągów. Druga polegała na wykorzystaniu programu komputerowego sprawdzającego znajomość zasad ortografii.Część teoretyczną oceniało jury składające się z leśników, któremu przewodniczył leśniczy leśnictwa Cieciorka Mariusz Pałys. Konkurencja kulinarna oceniana była pod fachowym okiem Elżbiety Glazy - inspektora ds. Promocji Gminy Zblewo oraz przedstawicieli Gminnego Zarządu KGW Zblewo w składzie Grażyna Gliniecka - przewodnicząca, Regina Umerska - zastępca przewodniczącej. Szkoła jako organizator zapewniła uczestnikom konkursu krojoną karkówkę, filet drobiowy, patroszone pstrągi, warzywa, akcesoria do grillowania. Uczniowie przywozili ze sobą tylko przyprawy. Drużyny wykazały się umiejętnościami kulinarnymi i pomysłowością w prezentowaniu przygotowanych potraw. Potrawy dla pozostałych uczestników oraz ich opiekunów i jurorów przygotowywał zawodowy kucharz dzięki uprzejmości właścicieli restauracji K2 z Borzechowa.Dodatkową atrakcję zapewnili uczniowie Technikum Leśnego w Tucholi, którzy zaprezentowali pokaz sokolniczy ptaka drapieżnego oraz składanie piły motorowej na czas. Na zakończenie imprezy goście i zawodnicy gimnazjady piekli kiełbaski przy ognisku w Centrum Rekreacyjno-Sportowym. Po podsumowaniu punktów z części teoretycznej i kulinarnej jury wyłoniło zwycięzców. Poziom wiedzy, jaką prezentowały wszystkie drużyny, był wyrównany.

Klasyfikacja końcowa: I miejsce - Publiczne Gimnazjum w Kaliskach, II - Publiczne Gimnazjum w Bytoni, III - Publiczne Gimnazjum w Czarnej Wodzie

Każda drużyna otrzymała statuetkę i nagrody, a na pamiątkę spotkania nauczyciele i uczniowie otrzymali sadzonki krzewów ozdobnych.

Głównym sponsorom gimnazjady - Nadleśnictwu Kaliska oraz Urzędowi Gminy Zblewo składamy wyrazy podziękowania. Gratulujemy zwycięzcom, a w przyszłym roku zgodnie z tradycją konkursu spotykamy się na gimnazjadzie w Kaliskach.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz