poniedziałek, 9 czerwca 2014

KS. MARIUSZ MALEJKO. Relacja z XVIII Diecezjady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji


Nie tylko komputer przesłania świat młodzieży - relacja z XVIII Diecezjady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Pelplińskiej w Pinczynie

W sobotę - 24.05.2014 r. w Pinczynie odbyła się XVIII Diecezjada Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Pelplińskiej. Zgodnie z zasadami kolejną diecezjadę organizuje to KSM, które zwyciężyło w roku poprzednim, a że tak się stało w przypadku młodzieży z Pinczyna, zmagania rozegrały się właśnie na kompleksie boisk wielofunkcyjnych "Orlik" przy Zespole Kształcenia i Wychowania.
Udział w tym szczególnym wydarzeniu wzięło 19 oddziałów KSM z następujących miejscowości: Kartuzy - parafia św. Wojciecha, Starogard Gdański - parafie: Jezusa Króla Wszechświata i Najświętszego Serca Pana Jezusa, Tczew - parafie: Jezusa Króla Wszechświata i Podwyższenia Krzyża Świętego, Chojnice - parafie: NMP Fatimskiej i NMP Królowej Polski, Przodkowo - parafia św. Andrzeja Apostoła, Stara Kiszewa - parafia św. Marcina, Czersk - parafia św. Marii Magdaleny, Skarszewy - parafia św. Michała Archanioła, Brusy - parafia Wszystkich Świętych, Zblewo - parafia św. Michała Archanioła, Lipusz - parafia św. Michała Archanioła, Morzeszczyn - Szkolne Koło KSM, Hopowo - parafia Nawiedzenia NMP, Subkowy - parafia św. Stanisława Biskupa, Swarożyn - parafia św. Andrzeja Boboli, Lębork - parafia NSPJ i oczywiście Pinczyn - parafia św. Elżbiety.

Diecezjadę rozpoczęliśmy od mszy św. w pinczyńskim kościele, której przewodniczył i homilię wygłosił - asystent kościelny KSM i Rektor WSD ks. prałat Antoni Bączkowski. W homilii ks. Rektor zwrócił uwagę na to, aby ludzie młodzi dawali w dzisiejszym świecie świadectwo swojej przynależności do Chrystusa.

Po mszy świętej odbył się przemarsz uczestników diecezjady na miejsce zawodów. Uroczystego otwarcia XVIII Diecezjady KSM dokonał ksiądz proboszcz Mieczysław Bizoń i życzył udanych i wspaniałych zawodów.

Młodzież brała udział w 12 dyscyplinach sportowych, m.in w: biegu na 60 m, 100m, 800 m, rzucie piłką lekarską, palantową, rzutkach, piłce nożnej, siatkowej, koszykowej, tenisie stołowym i nowością była gra planszowa warcaby. Emocji było co niemiara. Drużyny rywalizowały zaciekle, aczkolwiek była to zdrowa rywalizacja. Zawiązały się nowe znajomości, nastąpiła wymiana doświadczeń. Wszystko to dowodzi, że mamy też młodzież realizującą swoje pasje i zainteresowania, że nie tylko komputer przesłania jej świat.


Po intensywnych zawodach w pięknej pogodzie, nagrody, puchary i medale były odbierane w chłodzących kroplach deszczu. Zwycięskie po raz kolejny okazało się KSM z Pinczyna, ale organizację diecezjady w przyszłym roku wzięła na siebie druga w kolejności parafia - NMP Królowej Polski w Chojnicach i tam też odbędzie się XIX Diecezjada. Im też przypadł główny puchar.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że diecezjada mogła się odbyć: za udostępnienie szkoły - p. dyrektor Iwonie Loroch, za pomoc przy organizacji i sędziowaniu - nauczycielom z Pinczyna i nie tylko: Zbigniewowi Bigilskiemu, Katarzynie Stencel, Zbigniewowi Bahrowi, Teresie Krzyżyńskiej, Alicji i Maciejowi Kubik, Leszkowi Narlochowi, Ewie Niemczyk i Mirosławowi Urbanowi, a także pozostałym pracownikom szkoły. Dziękujemy wszystkim sponsorom za udzieloną pomoc i życzliwość.

Ksiądz Mariusz Malejko


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz