środa, 25 czerwca 2014

KONCERT CHARYTATYWNY "Serce dla Fundacji z Pompą"


Władysław Loranc, polski dziennikarz powiedział kiedyś "Nawet skromna pomoc jest zawsze lepsza od wielkiego współczucia". Z tym zdaniem nie można się nie zgodzić. Tym bardziej, że wokół nas jest tyle cierpienia, bólu… Nie zawsze to dostrzegamy, ale kiedy cierpi dziecko, zwykle wyciągamy pomocną dłoń…

Cierpienie dzieci nas wzrusza. Kiedy dotyka nas bezpośrednio zadajemy pytanie dlaczego nas to spotyka? Mimo, że zostaje ono bez odpowiedzi, zmusza do działania. Sprawia, że jesteśmy w stanie przenosić góry, otwierać drzwi, które w naszym mniemaniu były dotychczas nie do otworzenia.


8 czerwca b.r. społeczność szkoły w Pinczynie wyciągnęła pomocną dłoń do podopiecznych gdańskiej "Fundacji z Pompą", organizując Koncert Charytatywny. Fundacja ta wspiera dzieci chore na białaczkę z Oddziału Hematologii Dziecięcej Gdańskiego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. Powstała ona z potrzeby serca i troski o najmłodszych. Założyli ją rodzice, którzy nie mogli bezczynnie patrzeć na cierpienie swoich dzieci oraz na brak potrzebnego sprzętu.

Prezesem fundacji jest Marta Czyż-Taraszkiewicz, dziennikarka radia Gdańsk, której syn dwa lata temu zachorował na białaczkę (szczęśliwie udało się chłopca wyleczyć). Pani Marta mówi o tym tak- "Chorobę pokonaliśmy dzięki wspaniałym lekarzom i pielęgniarkom. Mam dług, chcę i będę go spłacać. Dla innych, niech będzie im łatwiej. Wciąż boję się o Alka i ten strach będzie mi towarzyszył już zawsze. Działalność w Fundacji traktuję jak terapię."

Fundacja zbiera pieniądze na zakup nowych pomp infuzyjnych i kardiomonitorów potrzebnych małym pacjentom.

Społeczność Zespołu Kształcenia i Wychowania w Pinczynie postanowiła pomóc chorym dzieciom i z tego powodu przygotowała Koncert Charytatywny "Serce dla Fundacji z Pompą". Impreza odbyła się w szkole w godzinach od 13.30 do 18.00. Organizatorzy zadbali o to, aby nikt się nie nudził. Koncert rozpoczęło przedstawienie teatralne przygotowane przez nauczycielki przedszkola oraz rodziców. Zostało ono bardzo ciepło przyjęte przez publiczność.

Dzieci zabawiał Magicshow Pawła Czai, o oprawę muzyczną imprezy zadbał DJ Max, swoim śpiewem czas przybyłym umilały: Justyna Guzińska, Julia Burczyk, Klaudia Drawska oraz pani Ewelina Rytlewska. Miłośnicy wierzchowców mieli okazję przejechać się na koniu. A ci, którzy cenią kulturę kociewską, mogli wysłuchać "Kociewskiej Familii", która pięknie śpiewała oraz gadała po kociewsku.

Nie zabrakło też sportowych atrakcji. Specjalnie na naszym koncercie zaprezentowali się strongmeni - p. Artur Herold (wicemistrz świata, mistrz Polski) p. Kazimierz Jasiński (były mistrz Polski w podnoszeniu ciężarów), p. Grzegorz Kosecki. Mogliśmy podziwiać ich w następujących konkurencjach siłowych: martwy ciąg, wyciskanie sztangi leżąc, spacer farmera z walizkami, z obciążeniem 310 kg.

Natomiast miłośnicy alpinizmu (a takich nie brakowało) mogli swe umiejętności sprawdzić na ściance wspinaczkowej.Dodatkową atrakcją była przygotowana przez Samorząd Uczniowski II edycja "Mam Talent", w której swe umiejętności zaprezentowali uczniowie, a także nauczyciele. Zmagania te wygrała Julia Burczyk. Natomiast najwięcej braw otrzymał duet - p. Joanna Marcinczyk i p.Zbigniew Bahr.

Wielkie emocje wśród przybyłych wywołała licytacja prac dzieci chorych na białaczkę i innych przekazanych na szczytny cel przedmiotów, m.in. koszulki i maskotki Fundacji, obrazu namalowanego przez p. Gerarda Piekutowskiego, tortu, biurka, worka i rękawic bokserskich.

Przez cały czas trwania imprezy można było posilić się. Specjalnie na tę okazję rodzice, nauczyciele i uczniowie serwowali pyszne dania w barze Fast-food, kawiarence, czy też na stoisku z grillem. A zwolennicy tradycyjnych potraw mogli skosztować chleba ze smalcem i ogórkiem kiszonym. Można było też zmierzyć ciśnienie, obejrzeć pokazy strażackie oraz pomalować twarz. Wszyscy dobroczyńcy, którzy naszym wolontariuszkom wrzucili datek do puszki, otrzymali naklejkę- serduszko z napisem "Serce dla Fundacji z Pompą" ufundowane przez firmę "KAYO".

Nasz koncert zaszczyciła swoją obecnością prezes "Fundacji z Pompą" pani Marta Czyż-Taraszkiewicz, na której ręce pani dyrektor Iwona Loroch podarowała życzenia od społeczności szkolnej dla chorych dzieci.

W czasie tego koncertu udało nam się zebrać 4.413,87zł. Na apel SU skierowanego do innych szkół na terenie gminny, odpowiedziała szkoła Zblewie, która przekazała nam na ten cel 80,54 zł. Również szkoła w Borzechowie zorganizowała zbiórkę pieniędzy dla fundacji. Nie udałoby się nam zebrać takiej kwoty bez pomocy wielu wspaniałych ludzi. Bardzo dziękujemy: p. Arturowi Heroldowi, p.Kazimierzowi Jasińskiemu, p. Grzegorzowi Koseckiemu, p. Wojciechowi Nadolskiemu, p. Pawłowi Czai, p. Teresie Modrzejewskiej, p. Ewelinie Rytelewskiej, p. Kazimierzowi Belce, państwu Justynie i Wojciechowi Karpińskim, "Kociewskiej Familii", strażakom z OSP w Pinczynie i Zblewie, Radzie Rodziców, Samorządom Uczniowskim ze szkół w Zblewie i Borzechowie oraz wszystkim ludziom dobrej woli.

Postawiliśmy sobie, przed organizacją tego koncertu, jeden cel- zawalczyć o zdrowie podopiecznych "Fundacji z Pompą" i udało się… Mamy nadzieję, że ta nasza skromna pomoc okazała się bardziej potrzebna od współczucia, które w naturalny sposób rodzi się u człowieka spotykającego się z chorobą u dziecka.

Elżbieta Prześrut-Prądzińska

Ewa Niemczyk

Joanna Marcinczyk

Fot. Tadeusz Majewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz