niedziela, 26 czerwca 2011

Boże Ciało w Czarnymlesie

Tradycyjna procesja Bożego Ciała w Czarnymlesie wyruszyła z kościoła tuż przed południem.

W tym roku księdzu proboszczowi Piotrowi Wilkowskiemu towarzyszył w procesji ks. Łukasz Wisiecki. Po święceniach kapłańskich przyjechał tu gościnnie, aby wygłosić kazanie powołaniowe. Pochodzi z Człuchowa, a od 24 czerwca będzie służył Bogu w parafii św. Katarzyny w Starogardzie Gd.
Jak zwykle licznie zebrały się dziewczynki sypiące kwiatki. W tym roku było 27 dziewczynek. Najmłodsza z nich, Julka miała tylko 3 latka...

- Tylko kwiatów mało - mówią panie, Natalia i Kinga, które już kolejny raz przygotowały dziewczynki do sypania kwiatów. - W zeszłym roku dziewczynki nazbierały tyle kwiatów, że przez całą oktawę nie musiały przynosić już w koszykach. W tym roku ledwo na procesję wystarczy. Ale to dlatego, że Boże Ciało w tym roku tak późno przypada.

Dziewczyny wypatrywały w tłumie zastępczyń na kolejne lata, bo jak mówiły "trzeba pałeczkę przekazać dalej".
W procesji uczestniczyły też dzieci pierwszokomunijne. Poza nimi niesiono w procesji chorągwie, sztandary i obrazy.

Procesja zmierzała do czterech ołtarzy eucharystycznych zwanych potocznie domkami bożymi, przy których czytane były fragmenty czterech Ewangelii, związane tematycznie z Eucharystią. Poszczególne ołtarze zbudowali mieszkańcy wiosek należących do parafii. Ołtarz przy plebaniI zbudowali mieszkańcy Zelgoszczy, przy posesji pana Kurowskiego ołtarz zbudowali mieszkańcy Wielkiego Bukowca, przy posesji pana Polakowskiego powstał ołtarz zbudowany przez Nowy Bukowiec, a ostatni ołtarz, przy starej szkole zbudowali mieszkańcy Czarnegolasu.
W wieczór poprzedzający procesję można było już zobaczyć osoby pracujące przy ich budowie. W tym roku w młode brzózki, które przystroiły wszystkie ołtarze oraz drogę przed kościołem, zaopatrzył pan Mieczysław Kordowski z Zelgoszczy.

Po procesji wierni mogą zabierali do domu gałązki brzozowe, którymi przyozdobione były ołtarze. Według zwyczaju mają one chronić nasze domy od kataklizmów i chorób.

Boże Ciało w Polsce
W Polsce po raz pierwszy uroczystość Bożego Ciała wprowadził biskup Nankier w 1320 r. w diecezji krakowskiej. Wtedy pojawiły się uroczyste obchody z procesjami do czterech ołtarzy udekorowanych zielonymi gałązkami i kwiatami. Od XV do XVII wieku najpopularniejsze procesje odbywały się w Krakowie. Brali w nich udział nie tylko biskupi, ale również królowie. W tym czasie obok uroczystości religijnych pojawiły się przedstawienia opowiadające o życiu Chrystusa i świętych. Kiedy zaczęły one mieć charakter niekoniecznie religijny, około XVIII wieku władze kościelne zakazały ich organizowania.
Anna Maria Szweda

Podpisy pod zdjęciami:
1.Procesja w Czarnymlesie
2.Księdzu proboszczowi Piotrowi Wilkowskiemu towarzyszy ks. Łukasz Wisiecki.
3.Boży domek przy plebani zbudowany przez mieszkańców Zelgoszczy
4.Boży Domek mieszkańców Wielkiego Bukowca
5.Boży Domek mieszkańców Nowego Bukowca
6.Licznie zebrały się dzieci i młodzież niosąca obrazy
7.W procesji uczestniczyło wielu parafian i przybyłych gości.
8.Najmłodsza dziewczynka sypiąca kwiatki, Julia ma zaledwie 3 lata.
9.Boży Domek mieszkańców Czarnegolasu wraz z budowniczymi
10.(-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz