środa, 29 czerwca 2011

Prabuccy na starych zdjęciach - uzupełnienie do reportażu

O mieszkającej od wielu pokoleń w Iwicznie rodzinie Prabuckich pisaliśmy już w innym artykule. Tutaj pokazujemy część rodziny - czterech z siedmiu braci - na zdjęciach wykonanych w czasie I wojny światowej, w okresie międzywojennym i w czasie II wojny światowej. Każde zdjęcie krótko opisujemy. W osobnym tekście zamieszczamy sylwetkę ks. Pawła Prabuckiego (trwa proces beatyfikacyjny). Wkrótce ukaże się też większy reportaż na temat tej niezwykłej rodziny.

Materiał z września 2006 r.


1. Jan Prabucki. Nie był żonaty. Został kaleką po uderzeniu pioruna w pięty. Pomagał bratu Antoniemu w gospodarstwie. Zmarł w 1952 roku.

2, 3. Stanisław. Żonaty. Na zdjęciu we Francji w mundurze pruskiego wojska podczas I wojny światowej. Na następnym zdjęciu też we Francji - stoi przy bunkrze na warcie (z lewej). Po wojnie gospodarz w Iwicznie.

4. Antoni - gospodarz w Iwicznie. Żonaty ze Stefanią z domu Krause z Iwiczna. Zdjęcie wykonane podczas okupacji.

5. Ksiądz Paweł Prabucki. Zamordowany w Dachau wraz z dwoma braćmi - księżmi Alojzym i Bolesławem. Proces beatyfikacyjny Pawła zaczął się na początku lat 80., bodajże w 1982 roku.


6. Edward Prabucki - sędzia Sądu Okręgowego w Gdyni. Ukończył studia w Poznaniu. Zmarł w wieku 33 lat. Spoczywa na cmentarzu w Piecach. Jego grób pokazujemy w fotoreportażu pt. Anioły Pieców.
czka, 40 się długo utrzymywało. Mowe później odzyskał.


7. Lichnowy - rok 1927, ul. Okrężna. Na zdjęciu jeden z księży Prabuckich.

8. Jeden z Prabuckich (trzeci od prawej z obandażowaną głową) w szpitalu w okresie I wojny światowej.

Spośród siedmiu braci trzech było księżmi,jeden sędzią, trzech gospodarzami. W rodzinie były też dwie siostry: Gabriela - z męża Paszek, mieszkała w Oliwie, i Monika, z męża Piernicka, mieszkała w Nowej Cerkwi.

Repr. i tekst Tadeusz Majewski


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz