poniedziałek, 27 czerwca 2011

Kronika strażacka - 27.06.2011 r.

Starogard Gdański, 2011-06-27


1.23.06.2011 r., Starogard Gdański, ul. Pelplińska - wypadek drogowy
Około godziny 20.45 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego otrzymało wezwanie do wypadku drogowego w Starogardzie Gdańskim na ul. Pelplińskiej. Na miejscu zdarzenia znajdowały się dwa pojazdy po zderzeniu bocznym (Opel Vectra i Ford Transit). Uczestnicy zdarzenia znajdowali się poza pojazdami. Kierujący pojazdem Ford zbiegł z miejsca zdarzenia. Zespół ratownictwa medycznego udzielał pomocy jednej osobie poszkodowanej. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia - odłączono akumulatory w obu pojazdach. Po czynnościach dochodzeniowych samochód marki Opel umieszczono na lawecie pomocy drogowej, a z jezdni usunięto pozostałości powypadkowe. Pojazd Ford został zabezpieczony przez Policję, która prowadziła dalsze poszukiwania kierowcy.

2.24.06.2011 r., Bytonia, droga krajowa nr 22, gmina Zblewo - wypadek drogowy
O godzinie 5.56 Stanowisko Kierowania Komendanta otrzymało wezwanie do wypadku drogowego na drodze krajowej nr 22 w miejscowości Bytonia. Na miejscu zdarzenia znajdował się samochód osobowy Opel Vectra po uderzeniu w przydrożne drzewo. Karetka Pogotowia Ratunkowego obecna była na miejscu zdarzenia. Kierowca znajdował się w pojeździe (nieprzytomny, zachowane czynności życiowe), natomiast pasażerka (przytomna) na zewnątrz pojazdu. Ruch drogowy został zablokowany w obu kierunkach. Ratownicy wykonali dostępu do poszkodowanego przy użyciu narzędzi hydraulicznych, jednocześnie zabezpieczyli miejsce zdarzenia. Poszkodowanego mężczyznę ewakuowano z pojazdu, a następnie przekazano zespołowi ratownictwa medycznego. Po przybyciu na miejsce zdarzenia Policji ruch prowadzono wahadłowo jednym pasem ruchu. Po czynnościach dochodzeniowych pojazd załadowano na lawetę pomocy drogowej, jezdnię uprzątnięto z pozostałości powypadkowych.

3.24.06.2011 r., Starogard Gdański, ul. Kościuszki - pożar w budynku gospodarczym
Na miejscu zdarzenia zastano pożar w pomieszczeniu gospodarczym. Użytkownik budynku próbował gasić pożar we własnym zakresie. Strażacy podjęli czynności gaśnicze i oświetlali teren akcji. Następnie część nadpalonych elementów pomieszczenia gospodarczego wyniesiono na zewnątrz, gdzie zostały przelane wodą.

4.24.06.2011 r., Szczodrowo Wybudowania, gmina Skarszewy - pożar stodoły
i budynku gospodarskiego
O godzinie 23.33 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego (SKKP) otrzymało wezwanie do pożaru stodoły i budynku gospodarskiego. Na miejscu zdarzenia zastano budynek drewnianej stodoły w całości objęty pożarem oraz przyległy budynek gospodarski z palącą się drewnianą konstrukcją dachu, a także palący się samochód osobowy. Pożarem zagrożony był budynek mieszkalny. W budynkach nie było inwentarza ani ludzi. Strażacy podjęli czynności gaśnicze: w pierwszej fazie działań w natarciu na palące się budynki i samochód osobowy oraz w obronie budynku mieszkalnego. Za pośrednictwem zakładu energetycznego odłączono zasilanie elektryczne. Po przybyciu kolejnych zastępów straży pożarnej prowadzono dalsze działania gaśnicze. Jednocześnie strażacy zbudowali stanowisko wodne na pobliskim stawie, które zapewniło ciągłość podawania wody. Po zlokalizowaniu pożaru przystąpiono do dogaszania, dokonując częściowej rozbiórki konstrukcji dachu budynku gospodarskiego.
W trakcie działań wypadkowi uległ strażak z OSP Szczodrowo (uraz nadgarstka prawej ręki) , któremu udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy. Po przybyciu zespołu ratownictwa medycznego poszkodowanego strażaka przekazano ratownikom medycznym. Za pośrednictwem SKKP na miejsce zdarzenia zadysponowano Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, który po oględzinach zakazał użytkowania budynku gospodarskiego. W akcji wzięło udział 24 strażaków ochotników i 5 strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej
w Starogardzie Gdańskim.

5.25.06.2011 r., Starogard Gdański, ul. Gryfa Pomorskiego - wypadek drogowy
Na miejscu zdarzenia znajdowały się dwa pojazdy po zderzeniu. Jeden z pojazdów (Mercedes) znajdował się na posesji ogródków działkowych wskutek czego doszło do uszkodzenia ogrodzenia, natomiast samochód marki Audi znajdował się częściowo na pasie jezdni. Osoby uczestniczące w wypadku znajdowały się poza pojazdami. Na miejscu obecna była Policja. Strażacy udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy osobie poszkodowanej (kierujący Mercedesem). Jednocześnie ograniczono wyciek płynów eksploatacyjnych z pojazdów. Po czynnościach dochodzeniowych uprzątnięto pozostałości powypadkowe.


Sporządził: mł. asp. Karina Stankowska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz