środa, 29 czerwca 2011

E. Zieliński. Regionalnie w pinczyńskiej szkole (notatki z marca)

Otrzymałem zaproszenie do szkoły w Pinczynie, a właściwie Zespołu Kształcenia i Wychowania, do gościnnego udziału w Konkursie Wiedzy o Kociewiu. Zmagania konkursowe rozpoczynały się o godzinie 9 dnia 3 marca (czwartek) 2011 r. By zdążyć na czas, wcześnie musiałem wyjechać z Gdańska. Pogoda przepiękna. Lazurowe niebo i posrebrzone przydrożne drzewa, czyniły zmrożone Kociewie przyjemniejszym, zważając na porę roku. Ja się nie dziwię panującym o tej porze mrozom i długiej zimie. Tak było kiedyś i może natura przypomniała sobie o powrocie do właściwych pór roku. Przytulne ciepełko w aucie, żonka obok, a więc to co lubię. W Semlinie skręciłem na Pinczyn i tą dość wąską szosą dotarłem do wsi.


Na wzgórzu, które za moich dawnych czasów tylko wzgórzem było, dziś stoi szkoła. Czy piękna? Zbudowana w oparciu o architekturę w owym czasie obowiązującą. Już od wejścia witały mnie roześmiane gęby uczniów wskazując drogę do szatni i sali gimnastycznej - miejsca zmagań konkursowych. Pani Teresa Krzyżyńska poprosiła mnie do gabinetu dyrektora, wskazując po drodze, o, tam jest Pani dyrektor. Ale ze mnie gapa. Podszedłem, jak się okazało, do pani wicedyrektor i powiedziałem te słowa: Witam Panią pięknie, a po oczach poznaje, że jest Pani z rodziny Platów. I tu popełniłem faux pas. Wiedziałem, że dyrektor szkoły pani Iwona Loroch jest córką mej szkolnej koleżanki Krystyny z Trochów i kolegi Józefa Platy. Znałem tylko ten fakt, nigdy dotąd nie widziałem Pani Iwony. Stąd ta fatalna pomyłka, za którą przepraszam. Obok stała Pani dyrektor, przeszliśmy do gabinetu i w miłej rozmowie opowiedziałem o moich kontaktach z Jej rodzicami.


W sali gimnastycznej zgromadziła się młodzież, kibicująca zmaganiom swoich koleżanek i kolegów, i sami zawodnicy. Konkurs poprzedzony został występem szkolnego zespołu regionalnego "Brzady". Pięknie wykonane stroje ludowe, w jednolitej formie i wystroju, bez jakichkolwiek zbędnych dodatków, tworzyły miłą harmonię. Do tego z werwą i wielką swobodą wykonane tańce przy wtórze kapeli i chóru zasłużyły na wielkie brawa, których widzowie nie szczędzili. Brawo!

Zaczęły się konkursowe zmagania, do których przystąpiła młodzież ze szkoły w Borzechowie, Bytoni, Kleszczewie, Pinczynie i Zblewie. Czteroosobowe zespoły zajęły miejsca przy stolikach, a prowadząca konkurs pani Terenia Krzyżyńska zadawała pytania. Oceną odpowiedzi zajęło się jury, a odpowiednie punkty jedna z uczennic notowała na tablicy. Na początku zawodnicy przedstawili własne utwory treścią nawiązujące do swoich miejscowości. Chyba najbardziej udany wiersz odczytał uczeń szkoły w Kleszczewie. Przytoczę go w całości;


Moja Mała Ojczyzna

Spośród wszystkich zakątków Polski

Wyłania się moja Mała Ojczyzna

Najdroższa na świecie i najpiękniejsza

Ona w mym sercu jak na ciele blizna


Bo nigdzie nie ma tyle swobody

Tyle przepięknych krajobrazów natury

Strumienie stawy pełne czystej wody

Zwierzęta wychylają się z każdej dziury


Rozległe pola które w lecie

Wyglądają jak wielki skarbiec złota

Łąki pastwiska polany są przecież tutaj

Nie myślisz o miastach i kłopotach


Tu również wiele domów zamieszkanych

Przez liczne oraz małe rodziny

W których jak w każdym innym mieszkaniu

Plątają się często uczuć dziedziny


Raz gości miłość innym razem strach

Doświadczamy również radości i żalu

Tu mogę zawsze odpocząć po dniu

Pełnym wydarzeń pracy nawału


Bo tu od młodości buduję jak mur

Historię życia różnymi cegiełkami

Łączy mnie z moją miejscowością sznur

Trzyma co było i będzie przed nami


I choćbym zwiedził kilkakrotnie świat cały

To nie dam sobie wmówić więcej

Że może na świecie być coś piękniejszego

Niż moja wieś - ukochane Jezierce


Autor Krystian Szczęsny

Publiczne Gimnazjum w Kleszczewie Kościerskim


Pytania były różne. Dotyczyły lokalizacji miast w regionie, nazw regionalnych, haftu kociewskiego i poszczególnych przedmiotów codziennego użytku itp. Zawodnicy wykazali się dużą wiedzą w poszczególnych dyscyplinach. Jury pod przewodnictwem pani Kazimiery Kuziemskiej - nauczycielki języka polskiego przyznało następujące lokaty poszczególnym szkołom;

Szkoła w Pinczynie I miejsce

Szkoła w Bytoni II miejsce

Szkoła w Kleszczewie III miejsce

Szkoła w Zblewie IV miejsce

Szkoła w Borzechowie V miejsce


Na zakończenie pani dyrektor Iwona Loroch podziękowała gościom i zawodnikom za uczestnictwo i wręczyła nagrody. Biblioteka szkolna otrzymała w darze ode mnie trzy książki mego autorstwa - "Na ścieżkach wspomnień" dwa tomy i "Ołtarz papieski dłutem stworzony".

Gośćmi honorowymi byli: Elżbieta Glaza - kierownik ds. promocji Urzędu Gminy Zblewo, Ks. Mieczysław Bizoń - proboszcz parafii pod wezwaniem św. Elżbiety w Pinczynie, Edmund Zieliński - regionalista, prezes O/Gdańskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

Konkurs na fotografii uwieczniła pani Anna Polc - nauczycielka, a całość przygotowały panie Teresa Krzyżyńska i Kazimiera Kuziemska - nauczycielki szkoły w Pinczynie.

Edmund Zieliński

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz