czwartek, 9 czerwca 2011

OSIEK. WARSZTATY REGIONALNE NA KOCIEWIU

W dniach 16.05 - 21.05.2011 odbyły się w Osieku warsztaty regionalne na Kociewiu połączone z badaniami terenowymi. Organizatorami warsztatów są Studenckie Koło Naukowe Mozaika, Muzeum Ziemi Kociewskiej i Starostwo Powiatowe w Starogardzie Gdańskim. Patronat honorowy nad warsztatami objął Parlamentarny Zespół Kociewski. W warsztatach uczestniczyło 20 studentów z Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.












Celem warsztatów było zapoznanie studentów z kulturą Kociewia poprzez udział w warsztatach z tańca kociewskiego, haftu i rzeźby. Poza tym studenci prowadzili w tych dniach badania terenowe mające na celu zbadanie tożsamości regionalnej mieszkańców Osieka (studenci z Uniwersytetu Gdańskiego, opiekunem tej grupy była dr Aleksandra Wierucka), obrzędowości (studenci z Torunia, opiekunem grupy był mgr Sylwester Kiełbasiewicz) i gwary ( doktorantki z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, opiekunem grupy była prof. Maria Pająkowska - Kensik).



Studenci w pierwszym dniu warsztatów odwiedzili Starogard Gdański, gdzie spotkali się ze starostą powiatu starogardzkiegio, p. K.Chyłą, a następnie pojechali do Pelplina, gdzie zwiedzili Muzeum Diecezji Pelplińskiej i katedrę pelplińską. Z kolei wieczorem odbyło się spotkanie z senatorem Andrzejem Grzybem, w trakcie którego dyskutowano o tym, czym jest współczesny regionalizm, folklor i czym tak naprawdę jest dla nas tożsamość regionalna.



W kolejnych dniach studenci prowadzili badania i uczestniczyli w warsztatach, a w piątek wybrali się do Wycinek na otwarcie organizowanego przez Zenona Usarkiewicza pleneru twórców ludowych, a wieczorem wzięli udział w dyskusji podsumowującej prowadzone badania, w której oprócz studentów wzięli udział także Michał Kargul, prezes Oddziału Kociewskiego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Tczewie i senator Andrzej Grzyb.



Warsztaty te organizowane były już po raz trzeci i cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze strony studentów i nauczycieli akademickich. Są doskonałą okazją do promocji naszego regionu i być może przyczynia się do tego, że Kociewiem zainteresują się pod kątem naukowym także studenci i naukowcy spoza Kociewia.
Patrycja Hamerska



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz