wtorek, 14 czerwca 2011

Jak przeżyli ten dzień opowiadają uczniowie kleszczewskich szkół...

SPOTKANIE U PAPIEŻA

18 maja 2011 r. - dzień wspomnienie 91. urodzin błogosławionego Jana Pawła II w całej Gminie Zblewo był czasem dziękczynienia za beatyfikację Papieża Polaka.

Uroczystości rozpoczęły się w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II i w Publicznym Gimnazjum w Kleszczewie Kościerskim zajęciami integracyjnymi uczniów z całej Gminy. Nosiły one tytuł "Spotkanie u Papieża". Składały się z dwóch części: Konferencji dzieci i młodzieży na temat: "Aby dzieci były szczęśliwe…" i zajęć edukacyjno - wychowawczych - wyprawy na Groń Jana Pawła II.

O tym jak przeżyli ten dzień opowiadają uczniowie kleszczewskich szkół.


W "Spotkaniu u Papieża" uczestniczyła cała społeczność szkół w Kleszczewie oraz przedstawiciele szkół w Borzechowie, Bytoni, Pinczynie i Zblewie. Uświetnili je goście Wójt Gminy Zblewo p. Krzysztof Trawicki i dyrektorzy szkół.

Świętowanie rozpoczęło się wspólnym śpiewem "Barki" - ulubionej pieśni Jana Pawła II. Potem przedstawiciele każdej ze szkół opowiadali o swoim Patronie i o tym, jak troszczył się on o szczęście dzieci. Uczniowie z Borzechowa przybliżyli nam postać o. Flawiana Słomińskiego, reprezentanci Bytoni p. Edmunda Dylewskiego - dawnego dyrektora szkoły rozmiłowanego w kociewskiej kulturze. Gimnazjaliści z Pinczyna opowiedzieli o ks. Stanisławie Hoffmannie, a uczniowie podstawówki z tej miejscowości o bohaterskich żołnierzach z Westerplatte. Dzieci i młodzież ze Zblewa ukazały postać swojego nauczyciela Wincentego Kwaśniewskiego. Na końcu przedstawiciele naszej szkoły opowiedzieli o bł. Janie Pawle II i o tym, co mówił i czynił, by dzieci były szczęśliwe.

Później mówili dorośli. Głęboko zapadły nam w pamięć słowa p. Wójta, który powiedział, że Ojciec Święty Jan Paweł II wielokrotnie dodawał sił mieszkańcom Gminy Zblewo, a jego słowa były natchnieniem do podejmowania nowych dobrych inicjatyw. Z kolei Ksiądz Proboszcz prosił nas, byśmy często wsłuchiwali się w głos Papieża i według nich żyli na co dzień. Następnie Wójt wręczył uczniom stypendia za naukę i osiągnięcia sportowe.

W II części spotkania razem z Janem Pawłem II wędrowaliśmy po Jego Beskidach. Zanim wyruszyliśmy na papieski szlak na Groń Jana Pawła II posłuchaliśmy wspomnień Papieża o swoim dzieciństwie, młodości, rodzinnym mieście i wędrówkach, które wygłosił w Wadowicach w 1999 r. Potem dzięki ciekawemu przedstawieniu klasy IV dowiedzieliśmy się, jak należy przygotować się do górskiej wędrówki i jak zachowywać w górach. W czasie wyprawy reprezentanci wszystkich szkół musieli się zmagać z różnymi zadaniami. Trzeba było m.in. namalować pejzaż górski, ułożyć wiersz lub rymowankę o Papieżu, górach i dzieciach, a także rozwiązać zadania z matematyki i biologii oraz przeżyć "narciarską przygodę". Wszyscy bardzo dobrze radzili sobie w każdej konkurencji. Gdy osiągnęliśmy szczyt - Groń Jana Pawła II znów usłyszeliśmy słowa Jana Pawła II o pięknie przyrody, ludziach młodych i papieską modlitwę za młodzież.

Później obejrzeliśmy interesujące przedstawienie dzieci z oddziału przedszkolnego i odśpiewaliśmy Hymn Rodziny Szkół Jana Pawła II. Spotkanie zakończyło się podsumowaniem Pana Dyrektora i uczniów naszej szkoły. Wiemy, że możemy wiele nauczyć się od Jana Pawła II. Musimy tak jak On zdobywać szczyty możliwości w służbie Bogu i ludziom oraz zawsze zgodnie współpracować.

Uważam, że ten dzień był bardzo udany i przyniósł wiele dobra.

Maria Szczęsna kl. III Gim.


"Spotkanie u Papieża" mile mnie zaskoczyło. Myślałam, że będzie "sztywno", że będę się nudziła, a tu zupełnie inaczej. Ładnie śpiewał chórek, sala pięknie przyozdobiona, ciekawe konkurencje sportowe. Nawet panowie dyrektorzy jechali na nartach. Wszyscy tu się świetnie bawili i uczyli. Chyba Papież chciał, by właśnie tak wyglądało życie dzieci.

Dagmara Urmańska kl. II Gim.


Podobał mi się ten dzień, bo cała szkoła zaangażowała się w różne zadania. Również reprezentanci szkół ciekawie opowiadali, nawet śpiewali o swoich patronach. Ponadto czułam się szczęśliwa, że miałam możliwość reprezentowania naszej szkoły. Była wspaniała atmosfera. Cała uroczystość przemawiała do umysłów dzieci i młodzieży, porywała ich serca.

Patrycja Pilarska kl. II Gim


Największe wrażenie zrobiła na mnie makieta góry - Gronia Jana Pawła II, którą wykonali rodzice i dzieci. Gdy "leciał" film o Janie Pawle II wzruszyłam się ze szczęścia. Zawsze jestem dumna z Jana Pawła II.

Klaudia Zawalich kl. VI


Bardzo interesujące było przedstawienie dotyczące Jana Pawła II. Na scenie płonął ogień wspólnoty a przed nim stała piękna makieta góry, którą podobnie jak Jan Paweł II zdobywaliśmy. Bardzo podobały mi się te lekcje, w czasie których było przekazane tyle ważnych wiadomości w atrakcyjny sposób.

Dominik Porazik kl. VI


Z tego spotkania wyniosłam wiele wiadomości o Patronie i naszej Gminie. Dzieci ułożyły ciekawe wiersze. Śpiewem zachwyciły i porwały nas do zabawy przedszkolaki.

Wadą spotkania było to, że skończyło się za szybko i trzeba było iść na zwykłe lekcje.

Jednak wieczorem w Zblewie znów z radością śpiewaliśmy Papieżowi i mówiliśmy wiersze.

Weronika Burczyk kl. VI


Przyjechał do nas Wójt Gminy i razem z nami się cieszył. Wszyscy się bawili, uśmiechali. Papieskie urodziny były miłe i ciekawe.

Dominika Labuda kl. VINajwspanialsza była wyprawa na nartach. Innym wspaniałym momentem był śpiew piosenki "Taki duży, taki mały". Wszyscy tańczyli i śpiewali. Super zabawa i chciało się świętym być.

Mam nadzieję, że Jan Paweł II wszystko widział i słyszał i był zadowolony.

Kinga Paprocka kl. VI


Wszystko mi się podobało. Widownia oklaskiwała każdy występ. Jednak najważniejszym celem tego spotkania było przypomnienie życia i nauczania Jana Pawła II, ukazanie jego osobowości i świętości. Myślę, że to zadanie zostało zrealizowane.

Wiktor Marciniak kl. VI

Spotkanie u Papieża było za krótkie. Chciałbym, aby więcej osób mogło uczestniczyć w konkurencjach sportowych i rozwiązywać różne zadania. Może tak będzie w przyszłym roku.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz