środa, 22 czerwca 2011

"Trwajcie mocni w wierze" to hasło przewodnie VII Koncertu Pieśni Kościelnej – Zblewo 2011

19 czerwca 2011 roku w kościele św. Michała Archanioła w Zblewie odbył się VII Koncert Pieśni Kościelnej. Organizatorem tej imprezy był chór parafialny pw. św. "Cecylii" ze Zblewa. Zaproszono pięć chórów:


1.Chór "Adalbertus" ze Starogardu Gd. - dyr. Tomasz Radimonas
2.Chór "Lutnia" z Czerska - dyr. Barbara Warczak
3.Chór parafialny "Polifonia" z Przodkowa - dyr. Katarzyna Zalewska
4.Chór im. ks. Wincentego Frelichowskiego - dyr. Paweł Poniewski
5.Chór "Cor Jesu" ze Starogardu Gd. - dyr. Mirosław Sulewski

6.Chór pw. św. "Cecylii" ze Zblewa- dyr. Waldemar Klejna
7.Schola "Sursum Corda" ze Zblewa - dyr. Blandyna Czaja

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą pod przewodnictwem księdza wikariusza zblewskiej parafii Roberta Kierbica. Podczas Eucharystii chóry zaśpiewały pod dyrekcją Waldemara Klejny. Koncert otworzył prezes zblewskiego chóru mgr Wojciech Birna, który jest pomysłodawcą, inicjatorem i głównym organizatorem tego przedsięwzięcia. Tegoroczny koncert był dziękczynieniem za beatyfikację Ojca Świętego Jana Pawła II.

Prezes chóru gospodarzy powiedział: Nasze śpiewanie właśnie przez to, że jest śpiewaniem sercem ma głęboki sens. Nie tylko liczą się piękne i dobre nuty, ale nasze serca kiedy śpiewają Bogu. Dlatego też ten śpiew jest taki piękny, ewangelizacyjny, pociąga innych do modlitwy, do wiary, do poszukiwania piękna nie tylko obok siebie, ale w swoim sercu. W Eucharystii uczestniczymy przez nasz śpiew, który staje się naszą modlitwą. Dlatego nasze zaangażowanie powinno być pełne. Nasze przygotowanie - muzyki liturgicznej - powinno być najlepsze, tak od strony warsztatu muzycznego, jak i naszego ducha, naszego czystego serca.

W tym roku spotkanie chórów było nadzwyczaj uroczyste i dostojne. Przybyło ich pięć. Zaprezentowano najpiękniejsze pieśni - często niełatwe, wymagające wiele pracy i zaangażowania, zarówno od dyrygentów, jak i chórzystów.
Polskie pieśni kościelne są wielkim bogactwem narodowej kultury. Łączą one wspólnym słowem, wspólną i ukochaną melodią, gdyż znamy je od dzieciństwa, bez względu na to, z jakiej części Polski pochodzimy.

Na koncert przybyli goście: księża z dekanatu zblewskiego i inni miłośnicy śpiewu kościelnego. Również swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele władzy samorządowej w osobie wójta Krzysztofa Trawickiego oraz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Anety Osowskiej.

W imieniu organizatorów pragnę wyrazić serdeczne wyrazy wdzięczności wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby ta wspaniała uroczystość odniosła sukces, a w szczególności Urzędowi Gminny w osobie Pana wójta wszak jest to nasz główny "sponsor". Chórom za przyjęcie zaproszenia i obecność. Szczególne podziękowania kierujemy do pozostałych darczyńców koncertu, bez których trudno byłoby ugościć wszystkie chóry. Niech tegoroczny koncert, który zakończył się sukcesem, będzie zapowiedzią i zaproszeniem na kolejne spotkanie z pieśnią sakralną w Zblewie za rok.

Z muzycznym pozdrowieniem
mgr Wojciech Birna
Prezes chóru pw. św. "Cecylii" ze Zblewa

ZDJĘCIA


Chór Adalbertus z parafii św. Wojciecha ze Starogardu Gdańskiego


Chór Cor Jesu z parafii NSPJ ze Starogardu Gdańskiego.


Chór Lutnia z Czerska.


Chór Polifonia z Przodkowa.


Chór pw. bł ks. W. Frelichoeskiego ze Tczewa.


Gospodarze uroczystości - chór pw. św. Cecylii ze Zblewa.


Prowadzący - Prezes chóru Wojciech Birna.Schola Sursum corda ze Zblewa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz