środa, 22 czerwca 2011

Krzysztof Trawicki: Udanych urlopów i wakacji

Dzisiejszy dzień, w którym piszę "Okienko Wójta", jest pierwszym dniem lata i kojarzy się przede wszystkim z tą porą roku. Ale czerwiec kojarzy nam się również z pierwszą dużą tradycyjną imprezą w gminie, jaką był Wojewódzki Przegląd Orkiestr Dętych połączony w tym roku z konkursem Kociewskie Kulinarne Dziedzictwo. Jak tradycja każe, mieliśmy piękną pogodę, smakowite jadło i świetną muzykę, płynącą z instrumentów orkiestr dętych, jakie nas odwiedziły, a w szczególności z instrumentów gwiazdy pierwszego i drugiego dnia, zespołu Tyrolia Band z południa Polski.


Mimo że naokoło zorganizowano sporo imprez plenerowych, to jak zwykle odwiedziło nas wielu gości, bo spotkałem ludzi z Kwidzyna, Malborka, Elbląga, Gdyni, Człuchowa, no i wiele osób z naszego powiatu. Czerwiec to również zakończenie roku szkolnego, który był rokiem udanym, szczęśliwym. W związku z tym w tym numerze "Kuriera" jest dużo informacji dotyczących szkół i oświaty.

Po raz pierwszy też w tak dużym wymiarze robimy wymianę młodzieży z naszą zaprzyjaźnioną gminą Łapsze Niżne, bo ponad sto dzieci wyjeżdża na kolonie do Łapsz, a młodzież z Łapsz przyjeżdża do nas. Chciałbym podziękować dyrektorom szkół, wszystkim nauczycielom i obsłudze szkół, którzy wkładają wiele trudu zarówno w nauczanie i wychowanie, jak również dbają o wizerunek naszych placówek i ich otoczenia. A młodzieży gratuluję wyników w nauce i życzę wszystkim udanych, pogodnych, szczęśliwych i pełnych wrażeń wakacji.

Gratuluję czempionom, między innymi Kamilowi Trzebiatowskiemu, najlepszemu gimnazjaliście naszej gminy, któremu ufundowałem obóz żeglarski. Bardzo się cieszę, że szkoły nie tylko realizują program edukacyjny, ale także realizują mnóstwo projektów poza godzinami pracy. Dzięki nim gmina wyróżnia się w konkursach teatralnych, muzycznych, ekologicznych i wielu innych.

Również bardzo dziękuję Zblewskiemu Forum Gospodarczemu pod kierownictwem pana Leszka Burczyka za udział w konferencji z dyrektorem Gdańskiego Związku Pracodawców byłą minister pracy panią Grażyną Zielińską, która przekazała informacje o możliwościach pozyskiwania środków w przeobrażeniach strukturalnych przedsiębiorstw i wynikających z tym problemów. Co dla mnie również bardzo ważne, było to spotkanie, w którym mogliśmy między sobą wymienić spostrzeżenia co do pracy i problemów, jakie mają przedsiębiorcy. Jest to bardzo istotne dla wspólnych relacji.

Bardzo mnie wzruszyła piękna uroczystość 100-lecia firmy Gilmet, połączona z otwarciem muzeum kowalstwa w miejscu, w którym się rozpoczęła historia firmy - przy ulicy Głównej w Zblewie. Ta uroczystość pokazała, że istnieją firmy wielopokoleniowe, a swoją dzisiejszą wielkość nieraz tworzyły - jak w przypadku tej firmy - przez 100 lat. Składam właścicielom firmy jeszcze raz gratulacje.

Miłym dla mnie wyróżnieniem było nadanie mi przez Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku w uznaniu zasług na rzecz ochrony przeciwpożarowej Honorowego Kordzika Strażackiego. Jest to najwyższe honorowe wyróżnienie przyznawane przez kapitułę powołaną przez Komendanta. Miałem przyjemność odbierać je razem z Wicewojewodą Pomorskim, drugą osobą wyróżnioną Kordzikiem.

18 czerwca otrzymaliśmy w Szymbarku również wyróżnienie przyznane przez kapitułę, w skład której wchodzą: Konwent Starostów Województwa Pomorskiego, Pomorskie Stowarzyszenie Gmin Wiejskich oraz Agencja Promocyjna Punkt. Przyznano nam tytuł Rubinowy HIT 2011 za pakiet przedsięwzięć na rzecz rozwoju gminy w zakresie działań integrujących lokalną społeczność. Nagrodę tę odbierał wicewójt Artur Herold w towarzystwie szefowej promocji gminy Elżbiety Glazy.

Ja natomiast, wraz z sekretarzem Urzędu Gminy Sylwią Peką, uczestniczyłem w wydarzeniu, jakie miało miejsce się w naszej drugiej zaprzyjaźnionej gminie Gniewino, w otwarciu centrum sportowego wraz z hotelem na Euro 2012. Było to przepiękne wydarzenie. Zrobiło na wszystkich bardzo duże wrażenie. Gmina Gniewino jako jedyna gmina wiejska będzie gościła drużyny na Euro 2012. Chciałbym, abyśmy się też doczekali kiedyś takich obiektów sportowych. Działania realizowane w gminie Gniewino są kapitalnym przykładem udanego współdziałania gminy z podmiotami prywatnymi w tak zwanym partnerstwie publiczno-prywatnym, o którym kilka razy mówiłem w "Kurierze".

W związku z okresem urlopowym życzę wszystkim udanych urlopów, wakacji, a rolnikom, którzy muszą w tym czasie ciężko pracować, dobrych zbiorów.

Krzysztof TrawickiBrak komentarzy:

Prześlij komentarz