środa, 4 grudnia 2013

BORZECHOWO - Z ŻYCIA SZKOŁY: DZIEŃ CALINECZKI, NASZE ZDROWIE, ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

"Dzień Calineczki"

22 października uczniowie szkoły w Borzechowie obchodzili Dzień Calineczki. Kilka dni wcześniej nauczyciele zapoznali wszystkich z biografią Hansa Christiana Andersena oraz baśnią "Calineczka". Przeprowadzono konkurs plastyczny. Najlepsze prace zostały nagrodzone i umieszczone na wystawie szkolnej.

Klasy "0" - II oglądały film "Calineczka", natomiast klasy III-VI obejrzały przedstawienie w Internetowym Teatrze Telewizji.


Musical na motywach baśni Andersena przygotowali aktorzy Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim oraz pracownicy gorzowskiego oddziału Telewizji Polskiej. Uczniowie z zainteresowaniem śledzili losy małej dziewczynki. Spektakl w reżyserii Andrzeja Ozgi przeniósł młodych widzów w przyjazny, baśniowy świat, pełen uniwersalnych ludzkich postaw i życiowych prawd.

Internetowy Teatr Telewizji wzbogaca i urozmaica szkolne zajęcia, rozwija edukację artystyczną i pobudza nawyk korzystania z życia kulturalnego wśród młodych odbiorców.

Małgorzata Wons


Projekt "Nasze zdrowie - nasza sprawa"

Od dnia 6 listopada w szkole w Borzechowie zespół wolontariuszy Zakładów Farmaceutycznych POLHARMA w Starogardzie Gd., którego koordynatorem jest Witold Tomana, realizuje projekt pn. "Nasze zdrowie - nasza sprawa".

W ramach projektu zostaną zrealizowane działania związane z profilaktyką prozdrowotną i bezpieczeństwem, konkurs plastyczny, warsztaty z udzielania pomocy przedmedycznej, zabawy rekreacyjno-ruchowe, wydana zostanie mini książka kucharska z przepisów zebranych od uczniów oraz przygotowane i wystawione będzie przedstawienie "Zdrowe odżywiane".

Celem projektu jest uświadomienie dzieciom i młodzieży ZSP w Borzechowie znaczenia profilaktyki prozdrowotnej dla ich rozwoju oraz utrwalanie nawyków zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej, a także dbałości o bezpieczeństwo własne i innych. Celem pośrednim jest integracja lokalnej społeczności wobec wspólnych z wolontariuszami działań profilaktyki prozdrowotnej.


Realizować projekt wolontariuszom pomagają: nauczyciele i pracownicy szkoły, pielęgniarka medycyny szkolnej, rodzice, członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Borzechowie oraz członkowie Stowarzyszenia na rzecz rozwoju Borzechowa. Swojej pomocy udzielili już przy organizacji śniadania. 8 listopada odbyło się wspólne śniadanie w ramach programu "Śniadanie daje moc". Przygotowano produkty spożywcze - zdrowa żywność (np. warzywa, sery, serki, syrop z mniszka lekarskiego, nabiał, mleko, napój z malin i mięty). Uczniowie przygotowywali samodzielnie wesołe , apetyczne kanapki, płatki na mleku, pili kakao, smaczne napoje i zgodnie z zasadami higieny spożywali zdrowe śniadanie. Wcześniej w czasie warsztatów przypomnieli sobie zasady zdrowego żywienia, higienę przygotowania oraz spożywania posiłków. Najmłodsi uczniowie przyszli na śniadanie w fartuszkach kucharskich.

Wszyscy pałaszowali smaczne kanapki i proponowali, aby takie śniadania były w szkole częściej.

Wszystkim, którzy pomogli zorganizować akcję "Śniadanie daje moc", serdecznie dziękujemy.


Tego dnia uczniowie przyszli w strojach galowych

W tym roku w Zespole Szkół Publicznych rocznicę Święta Niepodległości obchodziliśmy już od 5 listopada. Tego dnia wszyscy uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum przyszli w strojach galowych. Każdy przypiął sobie do klapy mundurka biało-czerwoną kokardę przygotowaną na lekcjach techniki.O godzinie 11 zebraliśmy się na sali gimnastycznej, gdzie przygotowana dekoracja wskazywała cel spotkania. Na początku uroczystości Dyrektor Maria Tomana przypomniała znaczenie dnia 11 listopada w historii narodu polskiego. Następnie uczennice klas drugiej i trzeciej gimnazjum zaprezentowały wiersze o tematyce patriotycznej. Po występie dziewcząt rozpoczął się koncert pt. "Najpiękniejsza jest muzyka polska".Muzyk Jan Kępczyński oprócz różnych instrumentów zaprezentował piękne utwory patriotyczne, np. polonez Ogińskiego - "Pożegnanie Ojczyzny", utwory Kurpińskiego, Chopina, Moniuszki, Paderewskiego oraz fraszki J. Kochanowskiego. Śpiewaliśmy niektóre znane nam pieśni razem z muzykiem.

Gromkimi brawami nagrodziliśmy wykonawców: nasze starsze koleżanki oraz Pana Kępczyńskiego.

Dzień ten na długo pozostanie w naszej pamięci jako ciekawa forma uczczenia ważnych świąt narodowych.

Samorząd Uczniowski ZSP w Borzechowie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz