poniedziałek, 30 grudnia 2013

Święta Bożego Narodzenia w przedszkolnym obiektywie

Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas pełen radości, ciepła oraz świątecznych przygotowań. W naszym przedszkolu mamy to szczęście, że okres ten zaczyna się u nas bardzo wcześnie. Kiedy nieliczni myślą już o świętach, my wykonywaliśmy świąteczne kartki, bożonarodzeniowe szopki, uczyliśmy się ról oraz projektowaliśmy wspólnie z rodzicami stroje, aby pięknie zaprezentować się podczas Jasełek.


Kiedy okres przygotowań mamy już za sobą i wiemy, że Święta są tuż, tuż, pragniemy podzielić się z wszystkimi naszą radością i dziecięcym optymizmem. W tym celu 17 grudnia w Gminnym Ośrodku Kultury zostało zorganizowane spotkanie świąteczne, podczas którego mogła się spotkać cała społeczność przedszkolna: dzieci, rodzice i pracownicy przedszkola.

Nawiązując do starej kociewskiej tradycji związanej ze świętami Bożego Narodzenia podczas tego spotkania odwiedzili nas kociewscy kolędnicy. Nasi mali kolędnicy nie tylko pięknie zaśpiewali kociewskie kolędy, ale również złożyli świąteczne życzenia oraz zwiastowali nam pomyślność oraz zdrowie.

Po kolędnikach scenę zajęła najstarsza przedszkolna grupa "Słoneczka", która zaprezentowała zebranym Jasełka. Zebrani mogli obejrzeć historię Maryi i Józefa szukających schronienia w Betlejem, pasterzy, którym objawił się anioł z Dobrą Nowiną oraz stajenkę z nowo narodzonym Jezusem, do którego przybyli królowie.

Korzystając z tego, że spotkaliśmy się tego wieczoru w bardzo licznym gronie, organizatorzy Gminnego Konkursu Plastycznego "Dobre rady na odpady" wręczyli nagrody laureatom konkursu. Piękne książki oraz dyplomy z rąk v-ce wójta gminy Artura Herolda oraz pani dyrektor Beaty Cyrson otrzymali mali artyści wraz z rodzicami, którzy wykazali się ogromną pomysłowością oraz wielkim talentem.

Na zakończenie spotkania były podziękowania dla małych artystów, rodziców i nauczycieli oraz życzenia dla wszystkich - Aby ten szczególny czas Świąt Bożego Narodzenia był okazją do spędzenia miłych chwil w gronie najbliższych, w atmosferze pełnej miłości i wzajemnej życzliwości, a Nowy Rok 2014, by stał się czasem spełnionych marzeń i nadziei od pani dyrektor i v-ce Wójta Gminy Zblewo Artura Herolda.

Zwieńczeniem uroczystości był świąteczny kiermasz, który cieszył się ogromnym powodzeniem. Dzięki współpracy dzieci, nauczycieli oraz rodziców naszych przedszkolaków stoły uginały się pod ogromem niepowtarzalnych, świątecznych ozdób. Hojność odwiedzających kiermasz zaowocuje w postaci nowych zabawek dla przedszkolaków.

17 grudnia to nie tylko dzień spotkania świątecznego. Również tego dnia w Kościele p. w. Św. Wojciecha w Starogardzie Gd. wręczono nagrody autorom i twórcom najładniejszych szopek XXII Kociewskiego Konkursu Plastycznego na Najciekawszą Szopkę Bożonarodzeniową oraz Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego na Kociewską Kartkę Pocztową o Tematyce Bożonarodzeniowej. Organizatorem konkursów jest Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gd. W kategorii przedszkola, grupa "Pszczółki" z Gminnego Przedszkola w Zblewie otrzymała I nagrodę w konkursie na Najciekawszą Szopkę Bożonarodzeniową.

W Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym na Kociewską Kartkę Bożonarodzeniową jury dokonało oceny 730 prac. W kategorii przedszkola i grupy "0" ze szkół podstawowych, praca wychowanki przedszkola Agatki Nierzwickiej otrzymała wyróżnienie.

Następnego dnia kolędnicy mieli pełne ręce roboty. Chcąc przekazać świąteczne życzenia od całej społeczności przedszkolnej, z kolędą na ustach oraz z życzeniami zdrowia oraz pomyślności odwiedzili instytucje współpracujące z Gminnym Przedszkolem w Zblewie. Mali kolędnicy w podziękowaniu za odwiedziny otrzymali mnóstwo słodyczy i owoców, a nawet książeczki, z czego byli ogromnie zadowoleni.

Zakończeniem naszych świątecznych przygotowań była uroczysta wigilia w grupach przedszkolnych, podczas której śpiewaliśmy kolędy, składaliśmy sobie życzenia oraz częstowaliśmy się łakociami przygotowanymi przez rodziców.

Mamy nadzieję, że tymi przedświątecznymi akcentami wprowadziliśmy wszystkich w magię Świąt Bożego Narodzenia.

Joanna Wesołowska


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz