wtorek, 3 grudnia 2013

Delegacja pań z KGW z Kociewia u Kaszubów w Gniewinie

Na razie kilkanaście zdjęć, bo to się tak nie da w kilku zdaniach opowiedzieć o wizycie delegacji pań reprezentantek Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Zblewo u pań z KGW gminy Gniewino (gminy są partnerskie, czyli zaprzyjaźnione), o niezwykłej gościnności Kaszubów, niesamowitych pałacach sołeckich, bazie sportowej, imprezach i wójcie Walczaku, który jest prawdziwym walczakiem. Tu musi być duży, ambitny reportaż. Napiszemy go po wrzuceniu materiału o strażakach z Pinczyna, którzy już się niecierpliwią czekając na materiał o oddaniu skrzydła remizy.
Fot. Tadeusz Majewski


Delegacja pań z KGW Zblewo w gminie Gniewino

Niesamowita serdeczność Kaszubek

Partnerska gmina Gniewino plasuje się w rozmaitych ogólnopolskich rankingach na czołowych miejscach. Czerpie spore dochody m.in. farmy wiatraków (21), największej elektrowni szczytowo-pompowej w Polsce i mocno rozwijającej się turystyki - ok. 100 tysięcy turystów rocznie. Mają tam m.in. kryty basen, nowoczesne kino, bowling, ogromne Domy Sołeckie, zespół rekreacyjny z wieżą widokową "Kaszubskie Oko" oraz centrum sportowe. Dobrze mieć takiego partnera. Dwa tygodnie temu delegacja pań z KGW gminy Zblewo odwiedziła panie z KGW gminy Gniewino. Na temat wizyty mówi Grażyna Gliniecka:

- Do gminy Gniewino zostałyśmy zaproszone przez koła gospodyń i kierownika tamtejszego GOK-u. Moje pierwsze spotkanie z pracownikami Gminnego Ośrodka Kultury miało miejsce podczas wyjazdu w lutym wraz z nimi jako gminą partnerską do gminy również partnerskiej - Łapsze Niżne na południu Polski. Tam mówiłyśmy o integracji kół gospodyń wiejskich z gmin partnerskich. I powoli realizujemy te nasze założenia. Chodzi o wymianę doświadczeń w kierowaniu kołami, o różne sposoby pozyskiwania pieniędzy, no i, co najważniejsze, o tematy związane z kulinarną tradycją. Koła gospodyń z gminy Gniewino zaprosiły nas na złożenie wizyty i pojechałyśmy. Nasze koła reprezentował Gminny Zarząd Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Zblewo w składzie Grażyna Gliniecka - przewodnicząca, Regina Umerska - zastępca przewodniczącej, Mariola Mróz - skarbnik KGW z Karolewa i Elżbieta Glaza - szefowa promocji gminy Zblewo. Pracownica Centrum Kultury i Biblioteki z Gniewina zapewniła nam nocleg w kwaterze agroturystycznej,,Szymanka"" w miejscowości Płaczewo. Wieczorem pojechałyśmy, już w naszych strojach kociewskich, na spotkanie integracyjne z kołami z Gniewina do Domu Sołeckiego w Perlinie. Po wejściu do wielkiej sali zostałyśmy mile zaskoczone - było to przyjęcie andrzejkowe z zespołem muzycznym, który przygrywał do tańca i śpiewu. Wszyscy spontaniczne zaczęli się cieszyć z naszego przyjazdu. Przywitał nas wójt Zbigniew Walczak, kierownik GOK Waldemar Szczypior i gminna szefowa KGW Elżbieta Fiodorowicza. Zostałyśmy zaproszone do suto zastawionego stołu biesiadnego. Czułyśmy się bardzo zaszczycone. Były tańce, rozmowy, radosna atmosfera. Czułyśmy się jak w rodzinie. Na ręce pań z kół gospodyń złożyłyśmy zaproszenie z rewizytą partnerską do naszej gminy - do naszych kół. Zostało przyjęte. Następnego dnia ruszyłyśmy z "Szymanki" obejrzeć Gniewino. Widziałyśmy "Kaszubskie Oko" i nowoczesny kryty basen, jedyny w województwie pomorskim jeżeli chodzi o gminy wiejskie. Po obiedzie pojechałyśmy do Centrum Kultury i Biblioteki w Gniewinie. Tam serdeczni Kaszubi oddali do naszej dyspozycji tor w kręgielni. Nawet nam wychodziło to zbijanie kręgli. Na godzinę 17 byłyśmy zaproszone na galę satyry z Tadeuszem Drozdą w roli głównej. Po gali - ciepła kolacja i ciepłe pożegnanie oraz podziękowania za naszą wizytę. Teraz czekamy na rewizytę. Myślę, że to spotkanie integracyjne przyczyni się do nawiązania szerszych kontaktów.
Fot. Tadeusz Majewski


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz