wtorek, 10 grudnia 2013

EDMUND ZIELIŃSKI. "Laamb – Senegalskie zapasy" i "Gloria Artis" w starogardzkim muzeum

6 grudnia 2013 w Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie miało miejsce otwarcie wystawy fotogramów Pana Ludwika Szakiela zatytułowanej "Laamb - Senegalskie zapasy". Pan Ludwik Szakiel urodził się w 1969 roku w miejscowości Daugavpilis na Łotwie. W 2011 roku w Trójmiejskiej Szkole Fotografii w Sopocie obronił swoją pracę dyplomową pn. "Niezwykłość zwykłych rzeczy". Na wystawie zgromadzone są ujęcia fotograficzne z mini-turnieju zapaśniczego zorganizowanego przez Senegalczyków na plaży Barceloneta w Barcelonie. Ta niewielka diaspora bardzo przywiązana do swojej kultury bardzo szybko zyskała aplauz autochtonów, i jak widać na fotogramach, do turnieju przystąpili również plażowicze.

Przy okazji wystawy Pana Ludwika Szakiela odznaczeniem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" uhonorowana została Pani Regina Matuszewska z Czarnegolasu. Ten zaszczytny medal przyznał Pani Reginie Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej Pan Bogdan Zdrojewski przy moim skromnym udziale.


Dla mnie to wzruszający moment, że po 25 latach kierowania Oddziałem Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Gdańsku i na zakończenie pełnienia tej funkcji mogłem osobiście udekorować Panią Reginę tym ważnym odznaczeniem. Tym większa moja satysfakcja, że mogłem tego dokonać w Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie kierowanym przez mego przyjaciela Andrzeja Błażyńskiego, z którym współpracuję dziesiątki lat - od czasu powstania w tym mieście Stacji Wiedzy o Regionie.

Szanowna Pani Regino! Dołączyła Pani do dość wąskiego grona osób wyróżnionych tym odznaczeniem, co świadczy, że Pani działalność na drodze upowszechniania kultury i sztuki ludowej jest zauważalna, bardzo potrzebna i doceniana - Droga nasza "Kurpiowska Kociewianko"! Tak swego czasu Panią nazwałem, by uszanować Pani przywiązanie do ziemi ojców, do ukochanych Kurpi i związanie się z Kociewiem, jego mieszkańcami i kulturą. W udzielonym mi kiedyś wywiadzie powiedziała Pani tak - polubiłam tę ziemię i ludzi, ale rodzinnych stron nie zapomnę nigdy.

Zapewne pamięta Pani nasze pierwsze spotkanie na Jarmarku Kociewskim tu w Starogardzie, w niedzielę dnia 13 czerwca 1993 roku. Byłem zaskoczony wówczas, że na Kociewiu żyje tak uzdolniona twórczyni ludowa, a ja o Niej nic nie wiem. Obiecałem wtedy Pani, że będę robił wszystko, by znalazła się Pani wśród członków Stowarzyszenia Twórców Ludowych, co wkrótce stało się faktem. Dziś należy Pani do grona najwybitniejszych artystów ludowych w Polsce, i za to należy się Pani również Cześć i Chwała!

Otwarcie wystawy prac Pana Ludwika Szakiela i obecność Pani Reginy Matuszewskiej uhonorowali; wiceprezydent Miasta Starogardu Pani Iwona Lewandowska, Pan senator Andrzej Grzyb, Radny Rady Powiatu Starogardzkiego Patryk Gabriel, był Pan Tomasz Wiczyński, Tomasz Rogalski i pracownicy Urzędu Miasta.

Miło mi również odnotować, że obecna była też najbliższa rodzina Pani Reginy. Aż z Białegostoku przyjechała córka Joanna Tołczyk, z Elbląga córka Bożena Matuszewska, i kolejna córka Mariola Zymek ze Starogardu. Nie zabrakło syna Stanisława z żoną Teresą, oraz wnuczki Anny.

Edmund Zieliński
Gdańsk 7 grudnia 2013

Zdjęcia


1. W oczekiwaniu na otwarcie wystawy. Od lewej Edmund Zieliński, Danuta Zielińska, Regina Matuszewska z córką Mariolą2. Po prawej pan Ludwik Szakiel opowiada o swojej wystawie. Od lewej stoją: Tomasz Wiczyński, Izabela Czogała, wiceprezydent Miasta Starogardu pani Iwona Lewandowska , Regina Matuszewska i dyr. Muzeum Ziemi Kociewskiej pan Andrzej Błażyński3. Izabela Czogała oraz Danuta i Edmund Zielińscy4. Pani Regina opowiada o swojej twórczości5. Pani Regina daruje panu A. Błażyńskiemu obraz swego autorstwa6. Edmund Zieliński odczytuje list gratulacyjny7. Moment zawieszania na piersi pani Reginy Matuszewskie medalu "Gloria Artis" przez Edmunda Zielińskiego8. Już po dekoracji9. Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"

Zdjęcia: Izabela Czogała i Magdalena Wałaszewska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz