piątek, 9 lipca 2004

Adrych Stefan

Stefan Adrych - Długoletni szef Urzędu Skarbowego w Starogardzie. Ur. 27 IX 1936 r. w Starogardzie Gd., rodzice od 1933 r. prowadzili zakład rzeźnicki. Matka - ur. w Nowej Cerkwi k. Pelplina. Jej dziadkowie i pradziadkowie mieli piekarnię w Nowej Cerkwi. Ojciec - z Zelgoszczy. Jego dziadkowie prowadzili gospodarstwo rolne.

Znak zodiaku - Waga.

Domator, romantyk, spokojny i wyważony.

Nauka. Szkoła Podstawowa Nr 4 w Starogardzie, Liceum dla Pracujących w Starogardzie, Uniwersytet Gdański Wydział Prawa i Administracji. Z nauczycieli pozostali mu w pamięci p. Cejrowski, który uczył go w V-VI kl., oraz p. Szalewska z ogólniaka - matematyka, fizyka, chemia.

Praca: Zakłady Elektron - goniec 1958 r.

Przewodniczący Rady Narodowej w Starogardzie. Praktyka - 1953r.

Starogardzkie Zakłady Farmaceutyczne Starogard - prac. fizyczny - 1953 - 1968.

Wydział Finansowy PPRW Starogard, Urząd Skarbowy od referenta do Naczelnika - 1958 do chwili 2000 r. Najważniejsze odznaczenie - Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski i resortowe. Złota Odznaka za zasługi dla finansów Polski..

Istotne dla niego w życiu to postępowanie zgodne z zasadami. "Postępuj zawsze tak, jakbyś chciał, aby w stosunku do ciebie postępowano i człowieczeństwa swego używaj zawsze jako celu, nigdy jako środka. (E. Kant). Tak stara się postępować Ponadto ściśle przestrzega starej rzymskiej maksymy ‘Niech wysłuchana będzie druga strona". Przed podjęciem decyzji stara się o niej zawsze pamiętać. Ludzi ceni za ich postawę i postępowanie niezależnie od głoszonych poglądów, bo o prawdziwej wartości człowieka świadczy jego wnętrze, jego sumienie i jego postępowanie.

Zasady. Człowiek człowiekowi powinien być zawsze bratem, nigdy ... "Po tym poznaję, żeście uczniami moimi, jeśli miłość jedni ku drugim mieć będziecie".

Szanuj swój dom, swoją rodzinę, swoje miasto, swoją Ojczyznę".

Polityką się interesuje, choć nie należy do żadnej partii. Polityka to służba Narodowi i Ojczyźnie. Tak powinien postępować każdy polityk. Dbać o wszelkie dobro i wspólny Dom - Polskę, Miasto, Powiat, Województwo.

Żona - nauczycielka - obecnie na emeryturze. Starszy syn absolwent Akademii Medycznej w Gdańsku, dr nauk medycznych - zatrudniony Akademia Medyczna w Gdańsku. Młodszy syn absolwent Politechniki Gdańskiej - mgr, pracujący w firmie zagranicznej w informatyce. Obie synowe absolwentki Akademii Medycznej w Gdańsku zatrudnione jako lekarze medycyny. Dwóch wnuków i wnuczka.

Wolny czas lubi spędzać na spacerach, oczywiście w towarzystwie żony. Urlop spędza w Tatrach albo na południu Europy w towarzystwie rodziny, najczęściej z żoną. Lubi ciepłe morze, piasek, dużo słońca. Najdalej był na Wyspach Kanaryjskich i w Ziemi Świętej. Lubi muzykę operową i operetkową, a ulubionymi kompozytorami są Puccini i Johann Straus (syn). Lubi również muzykę rozrywkową, ale tę spokojną - lata przedwojenne, 50. i 60. Z natury romantyk lubi Mickiewicza, "Pana Tadeusza" przeczytał kilka razy. "Może zamiłowanie do literatury romantycznej wszczepił mi mój nauczyciel z ogólniaka pan T. Kubiszewski.

Wspomnień z lat dziecięcych ma wiele, tych przyjemnych znacznie więcej. Ale są też bolesne i te pozostają żywe w pamięci do dzisiaj. "To dzień 20 lutego 1945r. Bombardowanie Starogardu. Widziałem to, przeżywałem to, bałem się, strasznie się i pamiętam do dzisiaj. Przebywałem podczas bombardowania w starym centrum, w domu nad rzeką. Dzisiaj go nie ma. Pozostał na starych fotografiach. Wspomnienia z tego czasu pozostają żywe do dzisiaj. Widziałem okaleczonych i zabitych ludzi. Nie chcę, aby kiedykolwiek mieszkańcy Starogardu przeżywali takie chwile".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz