środa, 28 lipca 2004

UM Starogard 27.07

Serwis prasowy Urzędu Miejskiego w Starogardzie Gdańskim z 29 lipca 2004 r. Prezydent Miasta Stanisław Karbowski i Przewodniczący Komisji Sportu Kazimierz Jankowski odwiedzili w dniu 22 lipca br. uczestników obozów sportowych w Bolesławowie i WyrzyskuW Bolesławowie przebywają 2 zespoły młodych piłkarzy Klubu Sportowego "Beniaminek 3" prowadzone przez szkoleniowców Patryka Gabriela, Marcina Drewsa i Henryka Kubiaka. Chłopcy zakwaterowani są w internacie Zespołu Szkół Rolniczych, gdzie również korzystają z wyżywienia. Do prowadzenia zajęć treningowych mają do dyspozycji boisko trawiaste, halę sportową i tereny leśne. Wszyscy uczestnicy obozu byli zadowoleni z warunków jakie tam zastali.

W Wyrzysku przebywają 2 zespoły piłkarskie KKP "Wierzyca" juniorzy starsi prowadzeni przez Marka Jankowskiego i juniorzy młodsi prowadzeni przez Sebastiania Gramburga.

Zespoły zakwaterowane są w hotelu miejscowego Klubu Sportowego, gdzie również korzystają z wyżywienia. Do zajęć treningowych mają do dyspozycji dobrze przygotowane boisko trawiaste, halę sportową, tereny parkowo-leśne i basen. Trenerzy i zawodnicy zadowoleni są z dobrych warunków jakie tam zastali, zarówno do wypoczynku jak i do prowadzenia zajęć treningowych. Zawodnicy obu zespołów solidnie i ciężko pracują na treningach, przygotowując się do rozgrywek w Makroregionie Ligi Juniorów Starszych i Młodszych chcąc zająć czołowe miejsca w tabeli rozgrywek. Prezydent Stanisław Karbowski i przewodniczący Kazimierz Jankowski sprawdzili swoją formę wykonując kilka rzutów karnych broniącemu bramkarzowi Eschenbuchowi z różnym skutkiem.

Rowerzyści z Klubu Rowerowego z Aschen w Starogardzie
Klub Rowerowy z Aschen - dzielnica miasta Diepholz - zwrócił się w roku 2003 do Zarządu Stowarzyszenia Współpracy między Starogardem Gd. a Diepholz z prośbą o możliwość zorganizowania rajdu Diepholz - Starogard Gd. dla uczczenia 25 rocznicy istnienia tego Klubu. Oferta została przyjęta.

Dnia 29 lipca 2004 r. (czwartek) około godziny 14.00 na granicy miasta z kierunku Skarszew oczekiwać będziemy 24 osobowej grupy rowerzystów z Aschen a około godziny 15.00 powitamy ich na Rynku naszego miasta. Trasę Diepholz - Starogard długości około 1000 km pokonają w czasie od 24 do 29 lipca i przebywać będą w naszym mieście do 01.08.2004 r. Pobyt Gości w imieniu Zarządu organizuje Pan Adam Wątka. Zarząd Klubu Rowerowego z Aschen pragnie nawiązać kontakt ze starogardzkimi sportowcami.


WAKACJE Z JĘZYKIEM NIEMIECKIM

Już dwa tygodnie w naszym mieście gościmy grupę 15 wolontariuszy studentów z partnerskiego miasta Diepholz. Ci młodzi ludzie przyjechali na zaproszenie Stowarzyszenia Partnerstwa między Starogardem Gd. a Diepholz, aby wziąć aktywny udział w zajęciach szkoły letniej języka niemieckiego, przeznaczonych dla uczniów, zainteresowanych nauką obcego języka. Grupą wolontariuszy opiekuje się Józef Płoszyński, prezes Stowarzyszenia Partnerskiego.

Zorganizowanie szkoły letniej było możliwe przy współpracy z Grzegorzem Ollerem, dyrektorem Ogniska Pracy Pozaszkolnej, który współpracuje ze Stowarzyszeniem. Dzięki uprzejmości Dyrekcji Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Starogardzie Gd. przy ul Wybickiego 17. Zajęcia odbywają się salach szkolnych. Nasi młodzi mieszkańcy mają możliwość żywego kontaktu z językiem niemieckim. Jest to wspaniała okazja, aby zbliżyć młodzież obu środowisk i poznać odrębności kulturowe i społeczne. Przy okazji nauki języka młodzież poznaje okolice naszego miasta i regionu.

Zajęcia odbywają się w pięciu grupach od godz. 10.00 do 13.00 każdego dnia. Natomiast popołudniu mają miejsce zajęcia szóstej grupy, na które uczęszczają dorośli. Podział na grupy został dokonany według znajomości języka. Oprócz zajęć, które odbywają się do południa młodzież spotyka się z niemieckimi studentami popołudniu, dzięki czemu zawiązały się już pierwsze przyjaźnie.

Staramy się, aby nasze działania zmierzały do wyrównywania szans edukacyjnych naszej dorastającej młodzieży. Wystarczy wykazać się tylko chęcią uczenia się i mieć silną wolę, aby w czasie wakacji uczyć się i to jest już połowa sukcesu. Pobyt jednego uczestnika w tej szkole jest minimalny, gdyż każdy uczestnik był zobowiązany do uiszczenia tylko 70 złotych na dwa tygodnie nauki. Rodzice w pewnym sensie mają problem opieki nad swoimi pociechami z "głowy", a przy okazji dzieci spędzają czas bardzo pożytecznie.

Studenci powoli poznają nasze miasto i region, uczestnicząc w wycieczkach. Chciałabym podkreślić, że działalność przedstawicieli Stowarzyszenia jest całkowicie non profit. Zależy nam, aby jedynie umożliwić naszej młodzieży dobry start w przyszłość. Jest to może niewielka pomoc z naszej strony, ale staramy się pokazywać, że Polacy również mogą istnieć w wielkiej Europie. Znając obcy język wiele drzwi będzie stało przed nimi otworem i na pewno będzie im łatwiej. Dalsze efekty pracy już tylko zależą od uczniów, czy podejmą dalej wyzwanie, aby uczyć się obcych języków.

Wielu opiekunów i osoby zaangażowane w zorganizowanie tejże szkoły letniej to nauczyciele, którzy widzą i rozumieją potrzebę kształcenia, dlatego stać ich na to, aby poświęcić swój wolny czas i beż żadnych zobowiązań są każdego dnia. Wszyscy powinniśmy pamiętać o jednej ważnej myśli doby oświecenia, że "Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie". To od nas zależy ich przyszłość, to my jesteśmy wzorem do naśladowania lub nie... Więc póki możemy dajmy tym dzieciom tyle, ile można, a one w przyszłości wyciągną wnioski...


Sekretarz Stowarzyszenia
Aleksandra Adamiak

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz