wtorek, 22 lutego 2005

Biały Bukowiec. Krzyżacka warownia?!

Tuż przy niedawno oddanym do użytku mostku na rzeczce Piesienicy na zapewne sztucznie usypanym wzgórzu stoi domostwo nazywane przez miejscowych dworkiem. Sąsiedzi mówią, że w tym miejscu stała krzyżacka warownia. W sobotę pojechaliśmy to zbadać.

Biały Bukowiec leży daleko od szos: berlinki i szosy Pinczyn - Piesienica. Jedziemy polnymi, zawianymi śniegiem drogami od strony Pinczyna. Do mostu zjeżdżamy ostro w dół. (Później, po przeprowadzonych badaniach, będziemy cztery razy zaliczać podjazd; uda nam się podjechać przy pomocy sił miejscowych).
Przejeżdżamy przez mostek, a potem pniemy się w górę do domostwa. Rozmowę z mieszkańcami zamieszczamy obok.
A oto nasz protokół ustaleń.
GÓRKA. Jest niewątpliwie tworem sztucznym.
RÓW. Górkę otacza z trzech stron głęboki rów. Najprawdopodobniej była to kiedyś fosa.

KAMIENIE. Część od strony rzeczki Piesienicy jest najbardziej stroma i częściowo obłożona wielkimi łupanymi kamieniami. Takie wielkie łupane kamienie są tu wszędzie, nie tylko od strony rzeczki.
STUDNIA. Głęboka na kilkanaście metrów, o przekraczającym metr świetle, bardzo starannie obłożona cegłami.PIWNICA. Ściany od wysokości pół metra i sklepienie z ułożonych w jodełkę XIX-wiecznych cegieł, ale zbudowano je na potężnym fundamencie z wielkich kamieni.

OKNO. Osiem kasetonów okna wypełniają przedziwnie wypukłe szyby. Bynajmniej nie jest to jakaś fabryczna, współczesna robota. Na jednej z szybek wypatrzyliśmy inicjały - litery mają długie "wąsy".
KAMIENNA MISA. Przy jednej z rynien leży miękko wyprofilowany kamień - coś w rodzaju długiej misy, niezamkniętej z jednej strony. Zapewne odprowadzała wodę spod rynny dalej od ścian budowli.
ŚWIADECTWO SĄSIADÓW. Sąsiedzi, którzy kopali kiedyś część wzgórza, mówili o ludzkich kościach i ceramice, jaką znajdowali w ziemi.
BADANIA STUDENTA. Był tu student historii, badał, mieszkańcom domu mówił, że jest zadowolony ze znalezisk.
Cóż za wspaniałe, pełne tajemnic miejsce. Na pewno, kiedy przyjdzie wiosna i wyruszą w teren poszukiwacze skarbów, dowiemy się na temat domniemanej warowni krzyżackiej znacznie więcej.
Tekst i foto M.K.

Biały Bukowiec -
1. Szyby w tym oknie są wypukłe i podobno w niezwykły sposób odbijają promienie słońca.
2. W piwnicy cegła leży na fundamentach z fundamentach z potężnych kamieni.
3. Wielka i głęboka studnia. Od samego patrzenia w dół kręci się w głowie.

Za tygodnikiem Kociewiak - piątkowy dodatek do Dziennika Bałtyckiego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz