czwartek, 10 lutego 2005

Okolice rolnictwa

7 lutego starogardzki poseł na Sejm, Edmund Stachowicz zwołał konferencję prasową w większości poświęcona rolnictwu.
-W związku z przystąpieniem Polski do UE, nadal było wiele dla społeczeństwa było rzeczy niewiadomych, mglistych, a wręcz wiele niepokojów jak my jako Polska zafunkcjonujemy w tych strukturach.- mówił Stachowicz- Co to nam , każdemu obywatelowi RP to wstąpienie da. Obok np. swobody poruszania jest szereg spraw gospodarczych, dla nas ,dla Polski, ale i dla powiatu starogardzkiego.
-Najważniejszy temat dla rolników to obecnie temat dopłat bezpośrednich.- powiedział Marcin Nowak, kierownik biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Starogardzie Gd.- W naszym powiecie złożono 3401 wniosków, co stanowi 89 proc. rolników, którzy zarejestrowali się w naszym biurze. Naliczanie dopłat odbyło się w 3 turach. Pierwsza odbyła się 3 listopada, naliczono 1318 rolników, którzy dostali 8.718.939,26 zł. W drugiej turze, która odbyła się także w zeszłym roku naliczono 411 rolników. Przekazaliśmy im na konta 4.385.585,12. zł
Odbyła się również 3 tura naliczania, która obejmowała również rolników leżących na obszarze o niekorzystnych warunkach gospodarowania, którzy z tego tytułu otrzymają większe płatności. 1477 rolników otrzymało 9.306.496,33. 95 proc. rolników z naszego powiatu otrzymało już dopłaty obszarowe. Pozostali, to ci, którzy zostali poddani kontroli na miejscu. Weryfikacja ich wniosków jest złożona, zatem otrzymają dopłaty później. Wydaje mi się, że w lutym powinniśmy odbyć to czwarte i ostatnie naliczanie. Rolnikom z powiatu starogardzkiego przekazano 22.411.13,71 zł. To dość duża ilość pieniędzy, niezbędnych żeby poprawić opłacalność produkcji rolniczej i wyrównać koszty tej produkcji prowadzonej przez naszych rolników.
Oprócz dopłat obszarowych biuro powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Starogardzie Gd. zajmuje się realizacją program rozwoju obszarów wiejskich. Obejmuje on różne działania Począwszy od rent strukturalnych, które są realizowane od sierpnia ubiegłego roku. Mają one na celu poprawę żywotności gospodarstw rolnych, odmłodzenie kadry rolniczej. Mają też wpływać na scalanie gruntów, bo rolnik przechodzący na rentę strukturalną, przekazując ziemie na powiększenie innego gospodarstwa może uzyskać większe pieniądze. Dotychczas w starogardzkim biurze przyjętych zostało 45 wniosków o taką właśnie rentę. Wydano 35 postanowień, po których rolnicy przekazali gospodarstwa, a później otrzymują decyzję. Od 1 września ub. Roku ARiMR zajmuje się wspieraniem przedsięwzięć rolno- środowiskowych i poprawy dobrostanu zwierząt.
Jarosław Stanek
Więcej w piątkowym Kociewiaku- dodatku do Dziennika Bałtyckiego w powiecie starogardzkim

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz