sobota, 6 marca 2004

Festiwal Kultur

W sobotę w Skórczu odbył się festyn zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Starogardzie, Urząd Miejski w Skórczu i Stowarzyszenie Kultura Kociewia "Śląsk - Kociewie - Nasze Małe Ojczyzny" - pod takim hasłem trwał Festiwal Kultur, a prezentowały się śląskie Żory i Kociewiacy.
Przez dwa dni, w piątek w Starogardzie, a w sobotę w Skórczu Ślązacy i Kociewiacy prezentowali swój folklor. Za dwa tygodnie podobna impreza odbędzie się w Żorach. Ideą Festiwalu Kultur jest przybliżenie dorobku kulturalnego obu regionów. Koncert w Skórczu prowadził dziennikarz Radia Gdańsk Tomasz Galiński.

Tego dnia park miejski był najbardziej obleganym miejscem w powiecie. Cały teren otoczyły stoiska z jadłem i napitkiem wszelakim. U Mieczysława Kanczkowskiego z Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego - oprócz kapeluszy - można było kupić słodkie jamniki po 50 zł za sztukę. Osieczanki serwowały ruchanki, Koło Gospodyń Wiejskich z Osia - kluski ziemniaczane, a KGW z Barłożna kociewskie smakołyki: chleb ze smalcem i ogórki.

Na scenie...
Koncert rozpoczęli gospodarze: Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Skórczu pod batutą Kazimierza Szulca. Stawili się też goście z Żor - zespoły ludowe Osiny i Taaka Kropa, które przedstawiły bardzo interesujący pod względem choreograficznym i widowiskowym program. Osiny powstały w 1995 roku. Posiadają w swoim repertuarze ponad 120 pieśni ludowych z okolic Rybnika, Pszczyny i Cieszyna. W Skórczu zespół pokazał m.in. wesele śląskie. Na akordeonie akompaniował Edward Strączek. W swym repertuarze zespół posiada starodawne, śląskie tańce ludowe, opracowane artystycznie przez Barbarę Wołczyk. Największym przeżyciem dla członków tego znakomitego zespołu był występ podczas audiencji u papieża Jana Pawła II w 2000 roku. W Skórczu występowali zamiennie z Kociewiem Retro, zespołem, który reaktywował się 4 lata temu.

Niestety, efekt występów tego zespołu psuła bardzo zła jakość dźwięku, a konkretniej - kasety dostarczonej organizatorom. "Taaka Kropa" to zespół taneczny, który powstał w 1993 roku przy Świetlicy Miejskiego Ośrodka Kultury w Osinach. Choreografem i kierownikiem artystycznym zespołu jest także B. Wołczyk. W programie zespołu znajdują się tańce narodowe, ludowe i nowoczesne. Koncertuje na imprezach okolicznościowych, bierze udział w przeglądach i spotkaniach z folklorem. Do osiągnięć młodzieży, z której składa się zespół, należy II nagroda w Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów "Złoty Kłos" w Zebrzydowicach oraz II wyróżnienie w Wodzisławskich Spotkaniach z Folklorem i na Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Rybniku.

Siatkówka
Podczas festiwalu toczono także zacięte boje w meczach siatkówki plażowej. Ostatecznie końcowa klasyfikacja wyglądała następująco: 1. Karol Jaworski, Patryk Michna, 2. Andrzej Szulist, Wiesław Małecki, 3. Edyta Deptuła, Anna Celkowska, 4. Jarosław I Błażej Kędzierscy. Nam najbardziej podobał się mecz z udziałem VIP-ów: prezydenta Starogardu Stanisława Karbowskiego i burmistrza Skórcza Tadeusza Zielińskiego. Panowie mężnie stanęli naprzeciw kobiet, które zajęły 3 miejsce. Szczególnie efektowne pady prezentował pan burmistrz. Panie tryumfowały.

Wracamy na scenę
Gdzie odbyła się bardzo wzruszająca uroczystość. Przedstawiciele Stowarzyszenia Kultura Kociewia: Andrzej Błażyński, Stefan Galiński i Tomasz Wiczyński wręczyli znanej kociewskiej poetce i artystce ludowej Emilii Rulińskiej nagrodę "Złotego Kogucika", którego autorem jest znany starogardzki malarz Józef Olszynka. Pani Emilia była wzruszona. Przypomniała, ze pochodzi z Kurpiów, a z Kociewiem związała swoje życie. Apelowała do młodzieży, żeby znalazła sobie hobby, które będzie, tak jak w jej przypadku, sensem życia. Za te słowa regionalistka dostała ogromne brawa od licznie zebranej publiczności.

Personalia
W festiwalu udział wzięli licznie, mimo sezonu urlopowego, przedstawiciele samorządów wszystkich szczebli. Wypatrzyliśmy poetę i radnego Andrzeja Grzyba, Jana Kulasa, wicestarostę powiatu starogardzkiego Kazimierza Chyłę, prezydenta Starogardu Stanisława Karbowskiego, burmistrza Czarnej Wody Jana Grzonkę, wójta Osieka Janusza Kaczyńskiego. Jeżeli kogoś nie dostrzegliśmy, prosimy o wybaczenie, ale na scenie tyle się działo, że trudno było oderwać od niej oczy. Doskonale wypadł program Miejskiego Ośrodka Kultury w Skórczu, przygotowany przez niezmordowaną Jolantę Ciechowską.

Prawdziwą ucztą dla ucha były popularne utwory wykonane przez starogardzki zespół City Noise w składzie: Jasiu Stankowiak - wokal, sekcja rytmiczna, konferansjer, Piotr Chołociński - instrumenty klawiszowe, wokal, Mariusz Pliszka - saksofon, wokal, Paweł Samulski - perkusja, Piotr Gralewicz - bas, Darek Czajka - gitary. Świetnie bawiono się przy muzyce serwowanej przez miejscowy zespół RAM, który brawurowo wykonał m.in. utwór La Bamba.

Ponadto odbywały się zawody rekreacyjno - sportowe, loteria fantowa Caritasu, gdzie każdy los wygrywał, prezentacje sztuki ludowej i rzemiosła artystycznego i przejażdżki bryczką.

Gwiazda
Wszyscy czekali na gwiazdę. Trebunie Tutki to muzykująca od pokoleń góralska rodzina, która nic nie tracąc ze swojego ludowego charakteru, przeszła ewolucję i dziś koncertuje tak na festiwalach regionalnych w Polsce, jak i na etnicznych przeglądach w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Opierając się na tradycyjnych instrumentach góralskich, tworzą nowe utwory. Uwielbiają eksperymentować. Współpracują np. z jamajską grupą Twinkle Brothers, kirgiską Ordo Sakhna, a także rodzimymi muzykami i autorami: Krzysztofem Ścierańskim, Katarzyną Goertner i Warszawskim Chórem Międzyuczelnianym.

Kiedy górale z Podhala pojawili się na scenie i zagrali: "Zahucały gory, zaszumiały lasy", Skórcz nagrodził ich ogromnymi brawami, a potem: "Krzesany na dwa" z prowadzącym głosem seniora i pogwizdaniami, następnie "Góralsko Apokalipso" o smucących się duszach przodków i , żeby nie było całkiem smutno "Ja, człek wolny i ślebodny". Potem zebrani usłyszeli "Cosik z nieboscyka Marley&39;a", "Nase Reggae" ze znakomicie ustawionymi pogłosami w refrenie (brawo dla obsługi konsolety), "Krzesany Rogoźnicki na osiem" (razy jedna noga, a potem druga) oraz balladę o tym, że dziewce nie będzie miało pociechy z górala.

Słuchaczom podobało się lekko rapujące "Buduj a kochaj" (rzecz miała się o stawianiu chałupy). Dalej Tutki zagrały utwór z "Pofolkuj sobie" - "Twój czas" oraz nową zbójnicką nutę "Hej psysodł czas" ("... ciupazecki twardo tzymac, tradycyji pilnować...") ze wspaniałymi solówkami na piszczałce i dudach. Zespół wystąpił w składzie: ojciec Władysław - artysta plastyk i synowie; Krzysztof - inżynier architekt, Jan - lutnik oraz Agnieszka Gąsienica - Giewont, Andrzej Wyrostek, Bartosz Szetela i Grzegorz Poliszak. Skórzecki koncert był częścią trasy koncertowej " Hej w górę za góralami". Trebunie Tutki zagrały w Malborku, a ze Skórcza pojechały do Kielc.

Takich więcej
Podczas tego udanego festiwalu każdy znalazł coś dla siebie. Niektórym wystarczyło tanie (po 2,50 zł) piwo, inni chwalili organizatorów za stoiska twórców ludowych. Nam zabrakło autobusów, które kursowałyby pomiędzy Starogardem a Skórczem. Z pewnością dzięki nim więcej osób dojechałoby na miejsce. Oby więcej takich imprez w naszym powiecie.

Tekst Jarosław Stanek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz