środa, 10 marca 2004

Internet w Skórczu. 5.03.2004 r.

Pierwsze komórki były w cenie maluchów. Dzisiaj mają je dzieciaki. Pierwsze komputery budziły zazdrość, dzisiaj to często niezbędne narzędzie w pracy i rzecz służąca do rozrywki w domu. Teraz przyszedł czas na internet, bo co znaczy komputer niepodłączony do globalnej sieci? Nie ma żadnych badań na temat, ile gospodarstw domowych w poszczególnych miastach, gminach czy miejscowościach jest podłączonych do globalnej sieci internetowej. Możemy tylko zgadywać, że prym wiedzie tu Skórcz

Co to właściwie jest ten internet - zadają sobie pytanie starsi ludzie. Najogólniej rzecz biorąc to ogromny światowy strumień informacji wędrujący po liniach telefonicznych. Żeby mieć dostęp do internetu, trzeba mieć odbiornik, czyli właśnie komputer i odpowiednio się przyłączyć do kabla telefonicznego. I świat staje przed nami otworem. Możesz zwiedzać muzea, czytać gazety, grać na przykład w szachy, dyskutować, wysyłać listy itp.

W zależności od tego, do kogo i w jaki sposób się podłączysz, tyle za tę przyjemność płacisz. Najtańsze dzisiaj są tak zwane stałe łącza, które pozwalają ci siedzieć w internecie 24 godziny na dobę. Tak zwane łącze modemowe wiąże się już ze sporymi wydatkami.

Krzysztof Czapiewski jest właścicielem firmy Tele-Sat w Skórczu. Swoją "internetową" działalność rozpoczął ponad dwa lata temu. Zajął się tym tematem, bo jeszcze dwa lata temu nikt w Skórczu nie miał stałego łącza. Nieliczni mieli łącza modemowe, ale słono ich to kosztowało.

- Siedząc w internecie przy połączeniu modemowym przez kilkanaście godzin dziennie przez miesiąc rachunek wyniósłby około 1200 - 1300 zł - mówi Krzysztof Czapiewski. - Córeczka mojego znajomego siedziała przeciętnie od godziny 8 do 16 w internecie. Gdy przyszedł rachunek (właśnie to 1200 złotych), chłop spadł z krzesła. Na usprawiedliwienie - on nie wiedział, że dziewczynka tyle korzysta. Kolejny rachunek przyszedł już na nieco niższą kwotę, bo około 900 zł. Człowiek popadł w tarapaty i do dziś nie ma telefonu. Odłączyli mu go. W zasadzie to dzięki niemu zacząłem kombinować, by dostęp do internetu był tańszy. I oczywiście przy okazji chciałem coś zarobić.

Czapiewski zaproponował mieszkańcom Skórcza stałe łącze - mówiąc najogólniej - tak zwane radiowe.

@ Niech pan najprościej powie, na czym to polega?

- Wszystko polega na tym, że jest antena nadawcza, łącze, które jest jakby przedłużeniem przewodu sieciowego i odbiornik. Łącze bezprzewodowe, radiowe, działa tak jak niewidzialne przewody. Z budynku firmy metodą radiową przekazuje sygnał na antenę bloku, z anteny na bloku sygnał ma zasięg ponad 10 kilometrów. To jest jak z sygnałem telefonów komórkowych. Są anteny, które dają sygnał. Antena antenę musi widzieć. Identycznie jest z internetem.

Pan Krzysztof można powiedzieć jest dla Skórcza i okolic dawcą internetu. Mówiąc fachowo - ma status operatora telekomunikacyjnego. Po dwóch latach działalności podłączył do internetu metodą radiową 93 użytkowników w Skórczu. Odliczając szkoły, urzędy i banki, wychodzi z 80 użytkowników indywidualnych - gospodarstw domowych. Kiedy przemnożymy to razy 4 (statystyczna rodzina), to możemy powiedzieć, że ze stałego dostępu do internetu w Skórczu korzysta około 320 osób. Kiedy z kolei podzieli się liczbę mieszkańców Skórcza przez liczbę użytkowników (320), wychodzi, że przeciętnie co 9 osoba może swobodnie korzystać z internetu.

- No właśnie, swobodnie - zauważa Czapiewski. - Stałe łącze za 50, 70 złotych miesięcznie (cena zależy od szybkości przesyłu informacji) stwarza niezwykły komfort. Przy podłączeniu modemowym internauta ciągle spogląda na zegar, co jest bardzo stresujące. Bo tam jest ważna każda minuta, podobnie jak przy korzystaniu z telefonu. Przy stałem łączu jest bez ograniczeń.

Operator telekomunikacyjny, czyli dawca internetu, widzi, w jaki sposób mieszkańcy wykorzystują internet. Przede wszystkim zaglądają do wirtualnejpolski i innych wielkich portali, by zdobyć informacje, kupują i sprzedają w sklepach internetowych i prowadzą internetową korespondencję. Na razie, bo zastosowań internetu jest mnóstwo. Ostatnio modne na przykład jest opłacanie rachunków, co prawie nic nie kosztuje. Na razie takich usług w Skórczu jeszcze nie świadczy żadna firma.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz