wtorek, 1 kwietnia 2014

Kociewiacy w okopach I wojny światowej - rewelacyjne zdjęcia

Ocypel. Lato. Więcej zgłoszeń jak miejsc. Podobnie jest w ośrodkach w gminie Zblewo. Odwiedzamy Romana Pustkowskiego - prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Ocypla, by porozmawiać... o niezwykłej kolekcji zdjęć, jaką nam pożyczył.

- Stowarzyszenie działa - mówi prezes Pustkowski. - Dajemy początek zmianom, które uważamy za niezbędne. My chcemy rozbudzić zapał, który w tych ludziach jest. Byliśmy na sesji Rady Gminy, by poinformować radnych, że istniejemy. Zaprezentowaliśmy nasz program...

Tu przerywamy wypowiedź na ten temat. Zamieścimy ją w przyszłym numerze. Tu interesuje nas co innego, a mianowicie, czy na rewelacyjnych zdjęciach w albumie, jakie otrzymaliśmy od prezesa do zeskanowania, są pokazani Kociewiacy w okopach I wojny światowej.

- Panie Romanie, jest pan Kociewiakiem?

- Matka była poznanianką, ale matka mojego ojca, Tuszyńska, pochodziła z Bietowa, gdzie mieszka do dziś jej rodzina. Moja rodzina, Pustkowskich, jest stąd. Ojciec urodził się w Trąbkach Wielkich.

Ten album odziedziczył po swoim ojcu Bernardzie Richterze mój teść. I przekazał go mnie. Z rozmów z teściem wiem, że gałęzie rodziny tworzyli Raszejowie, Piontkowie (mieszkają w Skórczu), Kufflowie. Kiedy przeczytałem pana artykuł o Raszejach, to mi się przypomniało, o czym mówił teść. I dlatego chciałem te zdjęcia pokazać - żeby ci, których interesują losy tych rodów, mogli z tych zdjęć skorzystać.

- Trudno będzie po takim czasie... Tam siedzą żołnierze w okopach na wschodnim froncie podczas I wojny światowej. Jedno wiemy, że jednym z nich jest Kociewiak Bernard Richter...

- Ma pucołowatą twarz i wąsy... Bernard Richter mieszkał w Rajkowach. Miał tam restaurację i spore gospodarstwo. I to jest jego album rodzinny, a raczej wojenny. Badacz dziejów rodziny Raszejów - sądząc po tym, co pan napisał - z pewnością zidentyfikuje niektóre osoby tam widniejące. To może też być pomocne w inny sposób. Może ktoś ma inne pamiątki - zdjęcia z tamtego okresu i porówna. W każdym razie - co wynika z tego, o czym mówił teść - na tych zdjęciach na pewno są ludzie stąd.

Rozmawiał Tadeusz Majewski


Żołnierz (Kociewiak?) w okopach. Z albumu Romana Pustkowskiego


Są też w tym albumie niezwykłe obrazki. Z albumu Romana Pustkowskiego

Różne były pociski... Z albumu Romana Pustkowskiego

Wprowadzono w lipcu 2008 r.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz