środa, 2 kwietnia 2014

Koncert w Niedzielę Palmową Chóru Cantorum Gymevensis z Gniewa
W Niedzielę Palmową w Pinczynie odbędzie się koncert Chóru Cantorum Gymevensis z Gniewa. Niżej informacja o zespole i plakat w pdf


Chór Cantorum Gymevensis z Gniewa został założony w styczniu 1991 roku z inicjatywy Jarosława Struczyńskiego i Augustyna Rąbały. Jest jednym z bardzo nielicznych świeckich, amatorskich chórów gregoriańskich, a być może jedynym w kraju. Członkami chóru są ludzie różnych profesji, których łączy wspólny cel - śpiewanie chorałów.

Od chwili powstania do 2004 roku chór prowadził i dyrygował nim Augustyn Rąbała. Niestety ze względu na stan zdrowia w 2004 roku obowiązki prowadzenia chóru przekazał następcom. Obecnie dyrygentem jest Eligiusz Machlus, od kilku lat również aktywnie działający członek scholi.

Pierwszy występ zespołu odbył się w kościele parafialnym w Gniewie w Wielką Sobotę w czasie mszy św. w 1991 r. Od tego czasu chór wykonał około 500. koncertów z różnych okazji (podczas mszy kościelnych i koncertów publicznych).

Chór występował we Francji, w Niemczech, a także w Portugalii. Nagrał kasetę magnetofonową Jubilete Deo i dwie płyty CD: Gregorian Angel i Cantemus Domino,
z których pierwsza zdobyła status "złotej płyty".

Głównym celem zespołu pozostaje chorał gregoriański i umiłowanie, jakim go darzą członkowie i słuchacze, co pozwala wciąż doskonalić umiejętności, propagować ten mający około 1000-letnią historię śpiew, wprowadzać swoich słuchaczy podczas koncertów we wspaniałą atmosferę, ale przede wszystkim sprawić, by Schola Cantorum Gymevensis trwała tak długo, jak będzie miała zwolenników i pasjonatów.

PLAKAT - PDFBrak komentarzy:

Prześlij komentarz