środa, 16 kwietnia 2014

STANISŁAW SIERKO. Minister finansów uczy ekonomii w Starogardzie i Tczewie

Uczniowie szkół ekonomicznych ze Starogardu Gdańskiego oraz z Tczewa mieli niecodzienną szansę edukacyjną. W dniu 27 marca odwiedził ich szkoły profesor Grzegorz Kołodko i podzielił się swoimi bogatymi doświadczeniami ekonomiczno-samorządowymi.
Profesor Grzegorz Kołodko to jeden z najbardziej znanych i popularnych ekonomistów naszego kraju. Przypomnijmy tylko, że profesor był wicepremierem i ministrem finansów w latach 1994-1997 i 2002-2003. Dzięki stałej współpracy profesora z władzami powiatu tczewskiego profesor Grzegorz Kołodko chętnie przyjął zaproszenie do wygłoszenia wykładów dla uczniów szkół ekonomicznych Starogardu Gdańskiego oraz Tczewa w dniu 27 marca bieżącego roku. Uzgodnionym tematem wykładów była próba odpowiedzi na pytanie "Dokąd zmierza świat i Polska".

W obu wykładach uczestniczyli czynnie nie tylko uczniowie, przyszli ekonomiści, ale także nauczyciele przedmiotów ekonomicznych oraz władze samorządowe i bankowe obu powiatów. Wykłady były bardzo dynamiczne i atrakcyjne. Młodzież miała okazję przybliżyć sobie tematykę rynku i państwa w epoce globalizacji. Szczególnym zainteresowaniem młodzieży cieszył się temat wyjaśniający zasady społecznej gospodarki rynkowej. Młodzież ze zrozumieniem i akceptacją przyjęła tezy profesora mówiące o tym, że w każdej działalności najważniejszy jest człowiek.

Po wykładach profesor odpowiadał na zadawane przez uczniów pytania. Mówił o szansach i zagrożeniach we współczesnym świecie, Europie i Polsce. W trakcie dyskusji uczniowie dowiedzieli się, że profesor Grzegorz Kołodko jest nie tylko znakomitym ekonomistą, członkiem Europejskiej Akademii Nauki, Kultury i Sztuki i wykładowcą ale jest także maratończykiem i podróżnikiem. Młodzież z podziwem przyjęła informację, że profesor odwiedził już ponad 160 krajów. Oczywiście, na zakończenie spotkań profesor, tradycyjnie podpisywał swoje książki i pozował do wspólnej, pamiątkowej fotografii.

Stanisław Sierko

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz