wtorek, 22 kwietnia 2014

KRZYSZTOF TRAWICKI. W nastroju okołoświątecznym

Piękna pogoda towarzyszyła nam w przeżywaniu Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Było to bardzo wyraźnie widać na uśmiechniętych, pogodnych twarzach ludzi, których spotykałem i w przekazywaniu najserdeczniejszych życzeń, za które również serdecznie dziękuję.Piszę to okienko zaraz w pierwszy dzień po świętach, ale jeszcze w nastroju okołoświątecznym. Ten okołoświąteczny czas był przebogaty w rozmaite wydarzenia, które przygotowały nas do świąt. Mam tu na myśli między innymi przepiękne Misterium Męki Pańskiej, przygotowane przez młodzież zblewskiej szkoły pod przewodnictwem księdza wikariusza Piotra Wietrzykowskiego. Dziękuję za to z całego serca. Kiedy piszę o tym wydarzeniu, nasuwa mi się refleksja na przyszłość, ażeby takie wydarzenia, przygotowane przez młodzież, prezentować i w innych miejscowościach, i parafiach naszej gminy. Wiem, że tego rodzaju widowisko bardzo angażuje i wiąże się z wielkim wysiłkiem zarówno intelektualnym, artystycznym, technicznym i logistycznym, bo przecież z tym się wiązało i przygotowanie strojów, i scenografii, i wielu innych elementów. To wszystko zostało przygotowane perfekcyjnie, więc warto wykorzystać do kilku występów. Mieliśmy też w gminie piękne występy okolicznościowe, jak na przykład w parafii Pinczyn występ Chóru Cantorum Gymevensis z Gniewa. Z silnym religijnym przeżywaniem wiąże się również Droga Krzyżowa, jaką zorganizowano po raz kolejny w tej miejscowości.

W niedzielę, 27 kwietnia, mamy niezwykłą uroczystość - kanonizację papieży Jana Pawła II oraz Jana XXIII. Jest to dla nas, naszej gminnej społeczności, również wielkie wydarzenie, bo przecież w roku 2000 nadaliśmy papieżowi Janowi Pawłowi II tytuł Honorowego Obywatela Gminy Zblewo. To zobowiązuje nas do szczególnej celebracji tego wydarzenia. Dlatego bardzo się cieszę, że w dniu 13 maja będę uczestniczył w uroczystościach upamiętniających pontyfikat papieża Jana Pawła II w szkole w Kleszczewie Kościerskim, która nosi Jego imię. W dniu tym również nastąpi poświęcenie sztandaru szkoły patronowi Janowi Pawłowi II. Natomiast 18 maja w miejscowości Pazda, leżącej na granicy gminy Zblewo i gminy Lubichowo, przy moście na rzece Wda o godzinie 16 nastąpi poświecenie kamienia upamiętniającego obecność Jana Pawła II w tym miejscu podczas spływu kajakowego 20 lipca 1956 roku.

Wszystkie te wydarzenia świadczą o tym, że nasze gminne społeczeństwo, bardzo dobrze znane z uczestnictwa w licznych wydarzeniach o charakterze świeckim, w odpowiedni duchowy sposób przeżywa wydarzenia związane z naszym życiem religijnym.

Mieliśmy również możliwość uczestniczyć na zaproszenie mojego przyjaciela księdza doktora Zdzisława Ossowskiego w dniu 9 kwietnia w przepięknym koncercie Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, poświęconemu kanonizacji Jana Pawła II. Koncert ten będzie zaprezentowany przez Telewizję Polską. Mieliśmy tych zaproszeń aż pięćdziesiąt i wszyscy, którzy w tym wydarzeniu uczestniczyli, byli zachwyceni, łącznie z księdzem prałatem Zenonem Góreckim.

Zakończyliśmy cykl zebrań wiejskich. Dziękuję wszystkim za udział, za konstruktywną atmosferę i rzeczową dyskusję. Wszystkie wnioski, które wypływają z tych spotkań, zostaną skrupulatnie przeanalizowane, a wskazane w tych wnioskach zadania oraz sposób ich realizacji zostanie przedstawiony sołtysom jak również na łamach "Kuriera Zblewskiego". Obiecuję, że w następnym numerze "Kuriera" przedstawimy całościową koncepcję realizacji zadań.

Na zakończenie dziękuję wszystkim, którzy oddali - czy to w formie esemesów, czy w formie kuponów gazetowych - głos na moją osobę w plebiscycie "Gazety Kociewskiej Super Włodarz Kadencji 2010 - 2014, gdzie zająłem pierwsze miejsce. Statuetka Super Włodarza została mi wręczona na gali w grodzisku średniowiecznym w Owidzu w dniu 11 kwietnia. Natomiast w konkursie "Dziennika Bałtyckiego", odbywającym się pod patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego, o tytuł Samorządowca Pomorza 2014 - dotyczącym wszystkich włodarzy, a więc gmin miejskich i wiejskich - zająłem zaszczytne piąte miejsce. Nadanie tytułu i wyróżnień najlepszym odbędzie się 24 kwietnia na gali w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańsku. Jeszcze raz dziękuję. Traktuję te wyróżnienia jako nasze wspólne osiągnięcia.

Krzysztof Trawicki

22.04.2014

Zdjęcia z wręczenia statuetki Super Włodarza

Krystyna Giełdon
GAZETA KOCIEWSKA

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz