czwartek, 23 lutego 2006

Ciekawi ludzie - Mirosław Kalkowski

Mirosław Kalkowski- ur. 18 lipca 1954 r. Społecznik i miłośnik Ziemi Kociewskiej. Członek Społecznego Komitetu Odbudowy Zabytków Starego Miasta w Starogardzie od początku jego istnienia. Od 1998 r. pełni funkcję Prezesa Towarzystwa Miłośników Ziemi Kociewskiej i corocznie organizuje, jako Prezes, Konkurs Publicystyczny im. Edmunda Falkowskiego. Prowadzi archiwum kociewskie i udostępnia materiały autorom prac licencjackich, magisterskich, doktorskich i innych naukowych oraz zdjęcia archiwalne m.in. do publikacji Józefa Milewskiego ,,Zabytki i niektóre inne dobra kultury". Konsultant przy wydaniu ,,Informatora turystycznego Powiatu Starogardzkiego" pod red. Tomasza Wieczyńskiego (2002) oraz ,,Kociewie kraina wśród lasów, jezior i rzek- największe atrakcje turystyczne" (2005) pod red. Tomasza Wiczyńskiego. Uczestniczył w obradach I, II, III Kongresu Kociewskiego. Członek kolegium reakcyjnego Księgi pamiątkowej II Kongresu Kociewskiego.
W grudniu 2005 r. z inicjatywa Pana Prezesa powstała ,,Galeria Kociewiaków" zasłużonych dla regionu.
Autor albumu pocztówek ,,Pozdrowienia z powiatu starogardzkiego", zbieracz, archiwista, posiadacz unikatowych zbiorów pocztówek, zdjęć, plakatów, wydawnictw i książek o Kociewiu, Kociewiakach i pisanych przez kociewiaków. Współpracuje z organizacjami pozarządowymi i instytucjami ( np. OSP, Muzeum Ziemi Kociewskiej, Starogardzkie Centrum Kultury, towarzystwami regionalnymi innych ziem- Tczew, Świecie) dla zachowania dorobku Kociewiaków. Uczestniczy jako juror w konkursach o tematyce regionalnej.
Pamięta i jako Prezes TMZK, przypomina innym o ważnych dla tożsamości Kociewiaków rocznicach i wydarzeniach. Inspiruje innych do działań dla kultywowania tradycji i historii regionu (,,Gościmy wew chacie- cyklicznie, imprezy Kapeli Kociewskiej i Starogardzkiego Centrum Kultury). Wspomagał tournee ,,Big Bandu" SCK pod kierownictwem Stanisława Karbowskiego pod Niemczech i Włoszech (łącznie z koncernem dla Papieża Jana Pawła II w 1996 r.).
Człowiek o ogromnej wiedzy o Kociewiu, ciągle poszukujący i dzielący się swą wiedzą, refleksjami i przemyśleniami. Mocno zaangażowany w działania na rzecz Kociewia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz