czwartek, 23 lutego 2006

Ciekawi Ludzie - Tadeusz Majewski

Tadeusz Majewski jest miłośnikiem Kociewia, jego propagatorem, dziennikarzem, felietonistą, autorem setek, a może i tysięcy reportaży o Kociewiu, z którymi czytelnicy co tydzień od lat mają do czynienia na łamach "Gazety Kociewskiej" (którą prowadził jako red. naczelny do 2000 r.), potem "Tygodnika Kociewskiego" (był redaktorem naczelnym tego pisma do o 2002 r.), a obecnie na łamach Kociewiaka (którego jest redaktorem prowadzącym). Swoje teksty, zarówno reportaże jak i prozę, głęboko zakorzenione w kulturze Kociewia, zamieszcza również w wielkonakładowych "Rejsach" (za które otrzymał prestiżowe nagrody). Ostatnio reprezentował Kociewie jako reportażysta w kociewskim numerze "Pomeranii".
Jego reportaże mówią bardzo często o najdalszych i przez Boga zapomnianych zakątkach Kociewia, pokazują zupełnie nieraz nieznane zabytki z dziedziny kultury, przyrody, przedstawiają setki ludzi i ich życiowe problemy. W niektórych tekstach Tadeusz Majewski jest także dyskretnym animatorem działań w niejednej wsi, która nie może znaleźć pomysłu na rozwój. Podsuwa im pomysły w reportażach i bezpośrednich rozmowach.
Pasjonat regionu, dociera tam, gdzie wydawałoby się, nie ma nic ciekawego, i z pasją, i zacięciem poetyckim maluje te miejsca w swoich tekstach. Dzięki temu ogromne rzesze czytelników poznają region.
Do tego Tadeusz Majewski jest otwarty na wszelkie nowości medialne, które służą do propagowania regionu. Tu warto wymienić jego portal "Wirtualne Kociewie", gdzie - w ramach współpracy z gminami - miejsce i okienko na świat ma prawie każde sołectwo (realizuje od 3 lat swój pomysł "Sołectwo w Internecie"). Portal ten ma już miesięcznie około ćwierć miliona odwiedzin. Godny partner literacki swojego ojca Jana Majewskiego, który w tym roku otrzymał nagrodę Prezydenta Starogardu "Wierzyczankę". Na marginesie - Tadeusz Majewski wydał już jego piąty tomik poezji pt. "Pacierz biedronki". Wypromował też wielu innych autorów, a wydał także książkę nieżyjącego już kociewskiego gawędziarza Antoniego Górskiego (pseudonim literacki Wasz Kaźmniyrz) pt. "Pory Roku" oraz książkę - album "Zabytki Starogardu" Józefa Milewskiego. Współautor (wraz dr Janusz Marszalem) książki "Klnówka obszar magiczny".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz