czwartek, 2 lutego 2006

Wieś letniskowa wśród Borów Tucholskich

Wieś powstała prawdopodobnie w XII w.; po raz pierwszy wzmiankowana w XVIII w. Jedna z miejscowych legend wspomnianą o zamku na Ostrowie, istniejącym w czasach krzyżackich. Początek Ocyplowi dali prawdopodobnie smolarze. W końcu XIX w. przy drodze do Krępek (obok obecnego dworca) powstał młyn parowy, potem tartak, a w latach pierwszej wojny światowej - drugi. W 1908 roku otwarto stacje kolejową na linii Skórcz - Szlachta. W okresie międzywojennym tartaki przerabiały drewno pochodzace z okolicznych lasów, porażonych sówką chajnówką.
23 września 1944r., odwet za zabicie w potyczce z partyzantami inspektora policji niemieckiej, hitlerwocy rozstrzelali 20 Polaków, w tym 5 mieszkańców okolicznych wsi. Pomnik upamiętniający ich śmierć postawiono w 1964 r. przy głównej ulicy wsi, niedaleko przystanku PKS; na krańcu wsi przy szosie do Wdy, w 1974 r. położono płytę pamiatkową w miejscu rozstrzelania.

Na budynku szkoły podstawowej znajduje się tablica upamiętniająca jej kierownika, Franciszka Stolmana, zamordowanego 20 października 1939 r. przez hitlerowców w Lesie Szpegawskim.
We wsi część budynków drewnianych zabudowano w oryginalnym stylu, będacym skrzyżowaniem ludowej chaty z miejskim domem z końca XIX w.; okna ozdobiono ościeżnicami.
W odległosci 300 m na wsch. od stacji, o 50 m od torów kolejowych, na terenie składnicy drewna, leży głaz narzutowy o obwodzie 6,80 m, wyskości 1,50 m.

PKP, PKS. Poczta, sklepy, restauracja i kawiarnia kat. III "Rusałka". Schronisko młodzieżowe PTSM w szkole podstawowej. Nad jeziorem Piaseczno Ośrodek Wypoczynkowy WPT "Turnus", domki campingowe, pole namiotowe, wypożyczalnia sprzetu turystycznego, plaża. Na pd.-zach. skraju jeziora - miejsce biwakowania.

Okolice. W promieniu 3 km od Ocypla leży dwanaście jezior. Największe z nich, Jez. Wielkie Ocypelskie, o powierzchni 112 ha, znajduje się w odległości ok. 0,5 km na zach. Jest to jedno z najpiękniejszych jezior kociewskich. Brzeg pn. - wsch. stanowi największa i najpiękniejszą na całym Kociewiu plażę o długości ok. 500 m i szerokości 35 m. W pd. - wsch. części jeziora znajduje się wyspa Ostrów. Nad jeziorem - kilka zakładowych ośrodków wczasowych i stały ośrodek obozowy ZHP Hufca Warszawa Praga Południe.


Na podstawie przewodnika po szlakach turystycznych Kociewie Stefana Gołąbka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz