poniedziałek, 6 lutego 2006

Stanisław Połom

STANISŁAW POŁOM - ur. 14.09.1946 r. w Starym Lesie, gm. Starogard Gd. Ojciec Franciszek Połom (zm. w 2000 r.) rodowity Kociewiak ur. w Pinczynie - z zawodu kolejarz, działacz samorządowy, przez 45 lat sołtys Starego Lasu; matka -Emma — urodzona na pograniczu polsko-litewskim, zajmowała się wychowaniem dzieci i prowadzeniem gospodarstwa domowego. Znak zodiaku - Panna, spokojny, zrównoważony. Nauka. Szkoła Podstawowa w Suminie ("kierownik Augustyn Świetlik wszczepił we mnie zainteresowania techniką, fotografią, majsterkowaniem").

Liceum Ogólnokształcące im. M. C. Skłodowskiej w Starogardzie, studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Magister administracji.

W latach 1968-1997 na stanowisku sekretarza gminy Starogard, od 1997 r. wójt gminy Starogard. Od 1970 r. społeczna działalność w OSP, początkowo jako sekretarz zarządu OSP, od 15 lat jako prezes zarządu gminnego, także członek poprzednio wojewódzkich a obecnie powiatowych władz OSP. Za pracę zawodową i społeczną odznaczony brązowym i złotym Krzyżem Zasługi, w 1994 r. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 1999 r. Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych.

Sukcesy zawodowe. Wprowadzenie nowoczesnych metod pracy w administracji samorządowej, w tym informatyki, zainicjowanie polityki prorozwojowej w gminie, umacnianie i rozwój OSP. Chwali sobie dobrą wieloletnią współpracę z samorządami sołectw.

Co istotne w życiu. Pozytywne nastawienie do otaczającego świata, umiejętność współpracy z ludźmi (także z tymi, z którymi nie do końca się zgadzamy), tolerancja, umiejętność słuchania ludzi, szukania argumentów "za". "Dostrzegam osiągnięcia, a także duże szansę rozwojowe naszego regionu. Ubolewam nad tym, że w wielu środowiskach samorządowych (i nie tylko) za dużo pary idzie w ""gwizdek".

Bezpartyjny, poglądy centrolewicowe.

Żona - Maria - wykształcenie średnie, zawód wykonywany -główny księgowy w DPS Rokocin, jedno dziecko - córka Katarzyna - absolwentka SGPiS (kierunek handel zagraniczny) zajmuje się działalnością gospodarczą.

Hobby i zainteresowania. Wędkarstwo (członek PZW o d 1962), fotografia (głównie w "epoce" czarno-białej), majsterkowanie, które pochłania większość wolnego czasu. Smakosz ryb pod wszelką postacią (najlepsze przez siebie złowione i przyrządzone), alkohol dobre piwo, z mocniejszych — dobra czysta. Pieniądze? Nie mogą być celem w życiu. Sportem interesuje się głównie biernie (rekreacyjne). Ulubione czasopismo - "Polityka", ulubione filmy: Krzyżacy i Nad Niemnem. Podróże - Irlandia, Rosja.

Najważniejsze wspomnienie z dzieciństwa. Dzieci na wsi, pomoc rodzicom w wykonywaniu prac polowych w budowie rodzinnego siedliska. Samochód - opel vectra (dobry), wymarzony? - "trochę więcej koni pod maską". Mieszkanie - w "bloku" w Starogardzie i "to wymarzone, w którym mieszkamy z żoną - w własnoręcznie wykonanym (i ciągle poprawianym) całorocznym domkiem letniskowym nad jeziorem".


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz