czwartek, 12 listopada 2009

Biesiada literacka w Czarnej Wodzie

Już po raz szesnasty regionaliści i twórcy kociewscy spotkali się 3 października w Czarnej Wodzie aby wziąć udział w tradycyjnym, bo odbywającym się co roku literackim biesiadowaniu.
Spotkanie zostało zorganizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Czarnej Wody i Urząd Miasta w Czarnej Wodzie. Gospodarzem biesiady był Andrzej Grzyb, kiedyś burmistrz Czarnej Wody a obecnie senator RP.

"Współczesna literatura Kociewia" to temat przewodni tegorocznej Biesiady.
Andrzej Grzyb rozpoczął spotkanie od wspomnienia niedawno zmarłego, znanego Kociewiaka ─ Michała Spankowskiego, który był m.in. jednym z założycieli Oddziału Kociewskiego Zrzeszenia Kaszubsko ─ Pomorskiego w Tczewie a także inicjatorem nagrody "Kociewskie Pióro" oraz prezesem Towarzystwa Kulturalno ─ Społecznego im. Małgorzaty Hillar.
Prowadzący spotkanie zaprezentował również najnowszą książkę Jana Majewskiego "Wszystko było przy drodze".
Przed rozpoczęciem naukowej części Biesiady zaśpiewano także tradycyjne "100 lat" księdzu F. Kameckiemu, który obchodził tego dnia 69 ─ te urodziny. Jubilat obdarował wszystkich zebranych tomikiem swoich wierszy.
Naukową część Biesiady rozpoczął Ryszard Szwoch referatem "Refleksje o współczesnej twórczości kociewskiej". Uczestnicy spotkania wsłuchani w słowa znanego regionalisty wybrali się wspólnie z Jackiem Denelem, autorem "Laly" na spacer oczyma wyobraźni po ulicach Pelplina i odkrywali na nowo denelowskie, "miodowe" wnętrze pelplińskiej katedry. Ryszard Szwoch płynnie przeszedł następnie do kociewskich nowości prozatorskich i dwóch publikacji: "Dorsze, orły i leming" oraz "Zapięknej" autorstwa A.Grzyba, potem do tomiku wierszy B.Ronowskiej "W rumiankowej dolinie" oraz tomiku wierszy Kazimierza Kujawskiego "Zapamiętane znad Czarnej Wody", liczącego 45 utworów, napisanych w latach 1981 ─ 2008/
W jednym z utworów Kazimierz Kujawski napisał:
" O moim Kociewiu, o pięknej krainie, gdziekolwiek jestem, zawsze pamiętam".
Swoje utwory sumiennie datował a niektóre z nich zadedykował rodzinie, znajomym i przyjaciołom.
` Ryszard Szwoch nawiązał także do Kawiarenki pod gwiazdami, działającej przy SCK, gdzie debiutują młodzi kociewscy twórcy. Do tej pory ukazały się dwa zeszyty z zebranymi z debiutów utworami. Kociewski regionalista omówił także wydany przez Ognisko Pracy Pozaszkolnej "Słowniczek gwary kociewskiej ściśle według Elementarza", zawierający ok.300 kociewskich słów.
Kolejny z referentów, dr Piotr Wiktor Lorkowski w swoim wystąpieniu "Natura i kultura w poezji ks. Kameckiego" zwrócił uwagę na spokojne, wesołe, franciszkańskie rozumienie świata oraz częste nawiązania do czarnoleskiej tradycji pojawiające się w utworach ks. Kameckiego.
" Metamorfoza poety" to z kolei temat refertau prof. T.Linknera, poświęcony twórczości Andrzeja Grzyba.


─ "Dla językoznawcy poezja mieści się czasem tylko w jednym słowie" ─ w ten sposób rozpoczęła swoje wystąpienie prof. Maria Pająkowska ─ Kęsik. Podzieliła się ona z biesiadnikami refleksjami dotyczącymi nowości wydawniczych poświęconych naszej gwarze.
Jak się dowiedzieliśmy, prof. Pająkowska kończy prace nad przygotowaniem do druku "Popularnego słownika kociewskiego", który będzie nie tylko słownikiem językowym, ale znajdzie się w nim również artykuł dotyczący unikatowej przyrody Kociewia, artykuły o gwarze kociewskiej oraz dołączony zostanie maly słownik frazeologiczny ─ Powiedzónka i płyta cd z zapisem rozmów przeprowadzonych z najstarszymi, nieżyjącymi już w tej chwili mieszkańcami Kociewia, którzy mówili gwarą na co dzień.
Był to ostatni z czterech referatów wygłoszonych podczas Biesiady.
W spotkaniu wzięli udział goście ze Starogardu Gdańskiego, Tczewa, Gdańska i Skórcza.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz