niedziela, 29 listopada 2009

Zblewo. 20 lat Konwencji o Prawach Dziecka

Zespół Szkół Publicznych w Zblewie jest jedną z 192 szkół w Polsce, która włączyła się do akcji "Szkoła z Prawami Dziecka" organizowanej przez UNICEF.
W tygodniu poprzedzającym obchody rocznicy wychowawcy klas przeprowadzili godziny wychowawcze poświęcone tematyce praw dziecka.


W miniony piątek, tj. 20 listopada br., społeczność uczniowska ZSP w Zblewie wzięła udział w obchodach XX rocznicy powstania Konwencji o Prawach Dziecka. Także i w tym dniu zajęcia oscylowały wokół tej tematyki. Uczniowie klas IV - VI szkoły podstawowej i gimnazjum uczestniczyli w apelu, podczas którego podsumowane zostały podjęte przez nas działania na temat praw. Następnie uczniowie działającego w naszej szkole kółka teatralnego prowadzonego przez panią H. Jaworską wystąpili w przedstawieniu pt. "Ty także byłeś mały", które poświęcone było tematyce praw dziecka. Kolejnym punktem była prezentacja filmów laureatów rozstrzygniętego konkursu filmowego pt. "Prawa dziecka oczami dzieci". Autorzy trzech pierwszych miejsc otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz słodycze, a ich prace zostaną wysłane do siedziby UNICEF-u w Polsce i będą brały udział w kolejnym etapie konkursu.

Jednak punktem kulminacyjnym oczekiwanym z niecierpliwością był happening "balony do nieba". Uczniowie oddziałów przedszkolnych oraz klas IV- VI otrzymali balony napełnione helem, natomiast gimnazjaliści zapisali na nich prawa, jakie posiadają dzieci. Punktualnie o godzinie 12.00 zgromadziliśmy się na boisku szkolnym, aby wypuścić balony, które wzniosły się barwnie i widowiskowo do nieba. Na całej społeczności zrobiło to ogromne wrażenie i na pewno zostanie długo zapamiętane. Podobne akcje odbyły się także w tym samym czasie w wielu szkołach całej Polski. Kolorowe niebo miało symbolizować prawa i wartości, które zawsze powinny być przestrzegane.

Kamila Kozub

ZdjęciaBrak komentarzy:

Prześlij komentarz