czwartek, 12 listopada 2009

Rzeźby Stanisława Kulona

W dzień Święta Niepodległości 11 listopada 2009 roku w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie, na kilka dni przed zamknięciem wystawy rzeźby Stanisława Kulona, ks. Wincenty Pytlik wraz z ks. infułatem Stanisławem Gruntem oprowadzili grupę zaproszonych do Muzeum Kociewiaków po tej interesującej wystawie.


Prace profesora Stanisława Kulona, urodzonego w roku 1930 w Sobiesku na Kresach Wschodnich, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie z pracowni prof. Ludwiki Nitschowej i prof. Mariana Wnuka, podzielono na "Zbiór ogólny" i "Drogę Krzyżową Sybiraka".

W "Zbiorze ogólnym" zaprezentowano prace: "Pieta XX wieku", "Wypadek", "Maryję z Dzieciątkiem", "Ukrzyżowanie" i inne. Sugestywne rzeźby w drewnie zaskakują pięknem odszukanym w kształtach pni drzew i konarów."Droga Krzyżowa Sybiraka" to przejmująca dramatyzmem opowieść o milionach ludzi z woli oprawców nieludzkiego systemu włączonych w Drogę Chrystusa. Płaskorzeźby sugestywnie opowiadają o losach Sybiraków. "Niezwykłym świadectwem przenikania się życia i twórczości Artysty jest dwadzieścia osiem stacji oryginalnej "Drogi Krzyżowej". Na kolejnych tablicach-płaskorzeźbach oglądamy opowieść o dziejach zesłania rodziny Kulonów na Ural..." - napisał Jacek Chromy.


Jan Kucz w albumie wydanym do wystawy tak pisze: "Stanisław Kulon - to już dzisiaj coraz rzadziej spotykany talent naturalny - prawdziwy. Talent odporny na wszelkie obróbki, szkolenia, trendy, mody. Posiada naturalny kompas wskazujący mu jego kierunek artystycznej wędrówki. Wiedzie go intuicja, instynkt twórczy, który chroni go także przed obcymi jego naturze pokusami współczesności."


Wędrówce po wystawie towarzyszyła muzyka organowa w wykonaniu organisty ze starogardzkiego kościoła Świętego Wojciecha Tomasza Radimonasa.

Andrzej Grzyb

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz