środa, 18 listopada 2009

Bobowo. Okienko Wójta: Sto lat gminy Bobowo i inne...

W kwietniu przyszłego roku będziemy obchodzić 75-lecie powstania gminy Bobowo. Powstała ona na miesiąc przed śmiercią marszałka Józefa Piłsudskiego w 1935 roku. Na gminę "złożyły" się wówczas gromady: Grabowo, Grabówiec, Jabłowo, Bobowo, Wysoka, Dąbrówka i Smoląg. Nie było Lipinek Szlacheckich. Tak ukształtowaną gminę zlikwidowano w 1975 roku. Reaktywowano ją w 1991 roku. Tym razem powstała z sołectw: Bobowo, Grabowo, Grabówiec, Jabłówko, Smoląg. W 1992 roku doszła Wysoka. Tę datę mamy w kronice szkolnej Grabowa, która znajduje się w archiwum Urzędu Gminy Bobowo. Pierwszym wójtem przed stu laty został sołtys gromady Grabowo.



30 października zakończono i oddano do użytku przejście dla pieszych z sygnalizacją świetlną oraz stojący przy przejściu fotoradar na ulicy Gdańskiej. Jest to droga powiatowa nr 222. Podczas realizacji tej inwestycji zrobiono odwodnienie oraz 150 metrów chodnika (ze 100 metrów po prawej stronie, jak się nadjeżdża ze strony Starogardu, reszta po lewej stronie). Chodnik jest z żółtego polbruku. Od razu na tym odcinku Bobowo nabrało innego wyglądu. Wylano też nowy dywanik asfaltowy - około 100 metrów. Całkowity koszt inwestycji wynosił ok. 400 tysięcy złotych. Wykonał ją Zarząd Dróg Wojewódzkich, a finansował Urząd Marszałkowski. My,jako gmina, przekazaliśmy dokumentację techniczną budowy fotoradaru. Ta inwestycja wiązała się z licznymi głosami w sprawie poprawienie bezpieczeństwa na ulicy Gdańskiej, a szczególnie bezpiecznego przejścia dla dzieci i młodzieży ze szkoły. Ulica biegnie przez Bobowo prosto, jest stosunkowo szeroka i największe zagrożenie stwarzały szybko jadące pojazdy. Starania o to bezpieczne przejście trwały 8 lat.


Starostwo Powiatowe w Starogardzie poprzez Zarząd Powiatowy Dróg buduje most nad rzeczką Węgiermucą przy ulicy Kościelnej. Podczas prac rozbiórkowych dotychczasowego mostu natrafiono na potężne ławy z okresu I wojny światowej. Były one - jak z przekazów ustnych pamiętają najstarsi mieszkańcy miejscowości - budowane przez Niemców z udziałem jeńców rosyjskich. Koryto Węgiermucy w tamtym czasie biegło nadkolem bliżej ulicy Rzecznej. Niemcy je wyprostowali i zbliżyli do ulicy Kościelnej.
Mieczysław Płaczek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz