środa, 25 listopada 2009

UROCZYSTOŚCI PATRIOTYCZNE W GMINIE SMĘTOWO GRANICZNE

W sobotę, 7 listopada 2009 roku, zorganizowany został w remizie w Kamionce Międzygminny Konkurs Poezji i Pieśni Patriotycznej. Organizatorami tego ciekawego wydarzenia kulturalnego były parafia w Kamionce oraz Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji ze Smętowa Granicznego.Celem imprezy było uczczenie zbliżającej się rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę po długich latach zaborów, a także rozbudzenie ducha patriotyzmu, szczególnie w młodszym pokoleniu, poprzez kultywowanie piękna poezji i pieśni patriotycznych. Zaproszone zostały dzieci, a także młodzież i dorośli z gminy Smętowo Graniczne oraz z sąsiednich. Liczba uczestników przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów. W części poetyckiej wystąpiło 37 recytatorów ze szkół podstawowych, gimnazjów, szkół średnich i dorosłych. Natomiast w części muzycznej wystąpił 12 solistów i grup muzycznych.

W poszczególnych kategoriach najlepsze miejsca zajęli:

I. Konkurs poezji (kategoria szkół podstawowych)

Krzysztof Mirota (SP Nowe)

Katarzyna Rychlewicz (SP Nowe)


II. Konkurs poezji (kategoria młodzieży i dorosłych)

Agata Soboń (gimnazjum Smętowo)

Maciej Wyrwicki (gimnazjum Smętowo), Justyna Chmura (gimnazjum Smętowo)


III. Konkurs pieśni (kategoria solistów)

Adrianna Muszyńska (SP Kamionka), Regina Dziki (gimnazjum Smętowo)

Patrycja Lipska (gimnazjum Smętowo)


IV. Konkurs pieśni (chóry i zespoły)

"Cantus Copernicus" (LO Nowe)

"Nuta w Nutę" (GOKSiR i gimnazjum Smętowo), "Gryf" (GOKSiR Smętowo)


W rocznicę odzyskania niepodległości, 11 listopada, działania patriotyczne w gminie Smętowo Graniczne, nabrały szczególnie uroczystego wymiaru. Mszę Świętą w intencji zmarłych Polaków walczących o odzyskanie niepodległości oraz o błogosławieństwo Boże dla ojczyzny odprawili w kościele w Kamionce księża proboszczowie ks. Andrzej Taliński z Kamionki i ks. Zdzisław Osiński ze Smętowa Granicznego. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz samorządowych, poczty sztandarowe, delegacje szkół i różnych instytucji oraz licznie zebrani mieszkańcy.

Po Mszy Św. wszyscy udali się do remizy w Kamionce, gdzie odbyła się Akademia Patriotyczna. Wójt gminy Smętowo Graniczne, p. Zofia Kirszenstein, wprowadziła zaproszonych gości w powagę i wielkość wspominanych wydarzeń. Przedstawiciel kombatantów p. Tadeusz Kaczmarczyk ubogacił wszystkich wspomnieniami z trudnych lat wojennych. Historyk ze szkoły w Kamionce p. Regina Kotłowska zaprezentowała pokaz multimedialny dotyczący czasów rozbiorów i wyzwolenia ojczyzny. Do tych wydarzeń nawiązały również w swoim montażu słowno - muzycznym dzieci z grupy artystycznej "Kamyczek" ze szkoły w Kamionce. Podczas tej uroczystości zaprezentowali się także laureaci Międzygminnego Konkursu Poezji i Pieśni Patriotycznej. Całość zakończył wspólny śpiew pieśni o tematyce patriotycznej, przy akompaniamencie gitary, na której grał ks. proboszcz Andrzej Taliński.

Z pewnością, pamięć o ofiarnej postawie przodków, pobudzi kolejne pokolenia
do wzięcia odpowiedzialności za pomyślne dalsze losy ojczyzny.

ZDJĘCIA

Chór Złota Jesień odśpiewuje pieśni patriotyczne.

Laureaci Międzygminnego Konkursu Poezji i Pieśni Patriotycznej.

Licznie zgromadzeni goście.

Poczty sztandarowe.

Międzygminny Konkurs Poezji i Pieśni Patriotycznej. Całość zakończył wspólny śpiew pieśni o tematyce patriotycznej, przy akompaniamencie gitary, na której grał ks. proboszcz Andrzej Taliński (stoi za przemawiającą panią)

Symboliczny przemarsz do Remizy OSP w Kamionce.

Uroczystą Mszę Św. odprawili proboszczowie ks.Andrzej Taliński oraz ks. Zdzisław Osiński.

Wójt Gminy Zofia Kirszensztein podczas przywitania zaproszonych gości.

Zespół Kamyczek z Kamionki.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz