środa, 25 listopada 2009

I KRAJOWY FESTIWAL KABARETÓW KÓŁ GOSPODYŃ WIEJSKICH-KOCIEWIE 2009 - duma Powiatu

Dnia 21 listopada w hali sportowo-widowiskowej ZSE w Starogardzie Gdańskim odbył się I Krajowy Festiwal Kabaretów Kół Gospodyń Wiejskich.

Gdyby nie był to pierwszy festiwal, wystarczyłoby podać zwycięzców i organizatorów. Jednakże wydaje mi się, iż słuszne jest postawienie pytania: Czy ta impreza to sukces czy porażka?
Będąc w zacnym gronie organizatorów trudno o obiektywizm, ale z drugiej stronie łatwiej o szczere refleksje. Z pewnością impreza o zasięgu krajowym to dla naszego Powiatu Starogardzkiego i całego Kociewia ogromna promocja i wzbudzenie zainteresowania naszymi działaniami, oryginalnością pomysłów oraz dobrą współpracą pomiędzy organizacjami pozarządowymi a samorządem. Ponadto idea tej imprezy: popularyzacja tradycji i obrzędów ludowych oraz prezentacja najcenniejszych wartości kultury różnych regionów Polski to także strzał w przysłowiową dziesiątkę. Licznie zgromadzeni goście, publiczność i dobra organizacja to kolejne atutu tego Festiwalu. Nie wiem, czy każdy jest świadomy faktów, iż kobiety z kół gospodyń przygotowując się do naszego Festiwalu samodzielnie układały dialogi, pracowały nad scenografią i kostiumami, by w finale wyjść przed dużą publicznością na scenę. To niewątpliwy sukces każdej z aktorek-amatorek z osobna. A minusy?Organizatorzy


Nagroda Grand Prix KGW Lipia Góra

Rzeczywiście będąc współorganizatorem trudno o obiektywizm, zatem skupmy się na konkretach I Krajowego Festiwalu Kabaretów KGW-Kociewie 2009 .

W Festiwalu wzięło udział 12 Kół Gospodyń Wiejskich, w tym 4 z naszego Powiatu: Barłożno, Koteże, Koźmin i Sumin. Ponadto województwo pomorskie reprezentowały koła z Górek , Lipiej Góry, Sławęcina i Groszkowa. Różnorodność obyczajową natomiast pokazały Panie z Fredropola - województwo podkarpackie, Moszczenicy- województwa łódzkie i Żor- województwo śląskie.

Organizatorami Festiwalu byli: Starostwo Powiatowe w Starogardzie Gdańskim, Stowarzyszenie Kobiety Kwiaty Kociewia, Wojewódzki Związek RKiOR w Gdańsku oraz Stowarzyszenie Kociewskie.

Imprezę dofinansował Marszałek Województwa Pomorskiego, a patronat objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Otwarcia imprezy dokonał Starosta Powiatu Starogardzkiego p. Leszek Burczyk, który z dużą sympatią dla aktywności gospodyń wiejskich oraz dumą z idei tej imprezy, życzył wszystkim wspaniałych wrażeń.

Prowadzącymi Festiwal był Kabaret DKD ze Słupska, a gwiazdą imprezy Kabaret Jurki.
Koła Gospodyń rywalizowały w dwóch kategoriach: scenki kabaretowe o tematyce dowolnej i tematyce obrzędów weselnych. Zatem na sali "Ekonomika" roiło się od panien młodych oraz kolorowych maszek. Jury z wicestarostą Kazimierzem Chyłą w nowej roli Przewodniczącego wydało następujący werdykt:

a) Grand Prix dla KGW z Lipiej Góry - powiat tczewski; Warto dodać, iż nagrodę stanowił namiot wystawienniczy z pełnym wyposażeniem - marzenie każdego z kół gospodyń. Fundatorem nagrody było Starostwo Powiatowe w Starogardzie Gdańskim;
b) Najlepsza scenka w kategorii "Obrzędy weselne" oraz zaszczytna Nagroda Publiczności dla KGW Koteże - powiat starogardzki; Fundatorem nagrody było Stowarzyszenie Kociewskie.
c) Najlepsza scenka w kategorii " Dowolnej" dla KGW Moszczenica - powiat Piotrków Trybunalski;
d) Nagroda czasopisma Nowa Gospodyni -"Złota Kurka" dla KGW Żory-Osiny - powiat opolski
e) Nagroda "Odkrycie kabaretowe "dla najlepszej aktorki- dla p. I. Prelewicz z KGW Górki- powiat kościerski. - Fundatorem nagrody było Stowarzyszenie Kociewskie.

Ponadto każdy z występujących zespołów otrzymał pamiątkowe kosze, książki, parasole i statuetki. Myślę, iż dla każdej z uczestniczek I Krajowego Festiwalu najcenniejszą nagrodą będzie ogrom niesamowitych wrażeń, pokonywanie własnych słabości i tremy na scenie, wspólna zabawa, a także pamiątkowy album oraz płyta DVD z tej imprezy. Pozostaje mi tylko zaprosić na II Krajowy Festiwal, ponieważ wspaniała idea wymaga jeszcze wspanialszych kontynuacji.
Alina Jeleń


.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz