środa, 10 lutego 2010

Dąbrowa, gmina Kaliska – pożar zakładu drzewnego

Starogard Gdański, 2010-02-09


1. 09.02.2010 r., Dąbrowa, gmina Kaliska - pożar zakładu drzewnego

O godzinie 03.56 Powiatowe Stanowisko Kierowania otrzymało wezwanie do palącego się zakładu produkcyjnego w miejscowości Dąbrowa. Na miejscu zdarzenia strażacy zastali pożar kotłowni, hali produkcyjnej i wiaty. Pożar rozprzestrzeniał się w części poddasza nieużytkowego. Właściciel odłączył energię elektryczną w obiekcie. Właściciel wraz z pracownikiem podjął pierwsze działania gaśnicze. Pierwsze zastępy straży pożarnej (OSP Kaliska) zabezpieczyły miejsce zdarzenia oraz podjęły działania gaśnicze w natarciu wewnętrznym na palącą się kotłownię i na poddasze budynku. Kolejne zastępy z Ochotniczej Straży Pożarnej i Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Starogardzie Gdańskim prowadziły działania gaśnicze na dach obiektu, w którym wykonano otwory i zdjęto część pokrycia celem wprowadzenia prądów wody na poddasze budynku. Gaszono palącą się wiatę z trocinami oraz halę produkcyjną. Podczas działań oberwała się część podwieszanego sufitu w hali produkcyjnej i kotłowni. Rozebrano część sufitu podwieszanego wraz z ociepleniem celem dogaszenia palących się elementów. Część rozebranej konstrukcji wyniesiono na zewnątrz. Woda do miejsca pożaru była dowożona z hydrantów oddalonych od miejsca zdarzenia około 2 km.

Spaleniu uległy: konstrukcja nośna dachu budynku hali i kotłowni, sufit podwieszany wraz
z ociepleniem, część linii technologicznej, wycinarka, prasa do klejenia drewna, zestaw sprężarka + osuszacz, instalacja elektryczna, instalacja sprężonego powietrza, instalacja centralnego ogrzewania. Straty oszacowano na około 900.000 zł., w tym budynki na 400.000 zł. Uratowane mienie oszacowano na około 900.000 zł. W akcji brały udział następujące jednostki: 2 zastępy OSP Kaliska, 2 zastępy OSP Zblewo, 1 zastęp OSP Czarna Woda, 1 zastęp OSP Sucumin, 3 zastępy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Starogardzie Gdańskim.

O zdarzeniu powiadomiono Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego.


2. 09.02.2010 r., Sucumin, droga krajowa nr 22 - wypadek drogowy

O godzinie 07.12 Powiatowe Stanowisko Kierowania otrzymało wezwanie do wypadku drogowego w miejscowości Sucumin na drodze krajowej nr 22. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy Renault Clio, który uderzył w konstrukcję betonowego przystanku autobusowego. Na przystanku znajdowały się osoby czekające na autobus. W wyniku wypadku 6 osób zostało poszkodowanych. Dwie osoby leżały na śniegu za zniszczonym przystankiem autobusowym, jedna z nich była nieprzytomna. Strażacy zabezpieczyli miejsce działania i odłączyli akumulator w pojeździe. Policja wstrzymała ruch pojazdów. Strażacy przy pomocy narzędzi hydraulicznych podnieśli samochód i ewakuowali jedną osobę, która znajdował się pod pojazdem. Wszystkimi osobami poszkodowanymi zajmowały się służby medyczne Pogotowia Ratunkowego (3 karetki). Strażacy-ratownicy pod nadzorem lekarza udzielali kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom poszkodowanym. Karetki Pogotowia Ratunkowego zabrały wszystkie osoby poszkodowane do Specjalistycznego Szpitala św. Jana w Starogardzie Gdańskim. Strażacy zabezpieczyli konstrukcję przystanku przed zawaleniem. Po czynnościach dochodzeniowych Policji usunięto z miejsca zdarzenia pozostałości powypadkowe.


Sporządził: mł. asp. Karina Stankowska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz