poniedziałek, 1 listopada 2004

Lubichowo. Kanalizacja bliska ukończenia

Ruszał ostatni etap budowy kanalizacji. Po zakończeniu prac w 2005 r. jezioro w Lubichowie będzie czyste.
6.10 wójt gminy Ryszard Alechniewicz podpisał umowę z wykonawcą na budowę kanalizacji sanitarnej etap II zadanie V w Lubichowie. W 2004 r. prace budowlane będą obejmować: ul. Zblewską (lewa strona i działki za Agronomówką), ul. Jeziorną, ul. Słoneczną część ul. Prusa. W 2005 r. - ul. Mickiewicza, Podgórną, Sienkiewicza, Orzeszkowej, Konopnickiej, Pogodną, część ul. Prusa. Roboty budowlane rozpoczną się od 12.10. Wykonawcą, wyłonionym w drodze przetargu, została firma z Koronowa. Koszt budowy zadania wyniesie 834 567,35 zł.

- Jak to zadanie zostanie wykonane, to Lubichowo będzie miało kanalizację sanitarną prawie w stu procentach - powiedział nam sekretarz UG Sławomir Bieliński.
Zapytaliśmy go o udział mieszkańców w realizacji przedsięwzięcia. Chodzi tu zwłaszcza o to, czy mieszkańcy płacą za przykanaliki na swoich posesjach. Sprawa ta budzi sporo emocji w niektórych gminach.

- Tak, jest u nas niewysoki udział mieszkańców. Wpłacają oni 800 zł. Ten udział ma wymiar społeczny. Ludzie bardziej dbają. I oczywiście wymiar ekonomiczny. Łatwo policzyć. Wybudowanie dobrego szamba kosztuje minimum 2000 zł. Potem właściciel szamba, "produkujący" ok. 8 m3 nieczystości miesięcznie, płaci ok. 60 zł za beczkowóz i zrzut ścieków. Za ścieki dostarczone do kanalizacji płaci natomiast 2,51 brutto za 1m3. Za analogiczne 8 m3 ścieków zapłaci miesięcznie ok. 20 zł. Czyli zaoszczędza ok. 40 zł. Rocznie - 480. Z tego szacunku wynika, że wkład w przyłącze do swojej posesji zwraca się po niecałych dwóch latach.

Tu ciekawostka. Średnio jedno gospodarstwo domowe w Lubichowie "produkuje" 8 m3 ścieków, ale mamy tu do czynienia z dużymi rozbieżnościami. Niektórzy płacą tylko za 1 m3 ścieków, niektórzy nawet za 19 m3.
M.K.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz