sobota, 22 grudnia 2012

BARBARA DEMBEK-BOCHNIAK. MODELARSTWO, CZYLI PASJE TRZECH PANÓW

Marzenia się nie spełniają. Marzenia się spełnia.

Cywilizacja Majów wymyśliła na ranek 21 grudnia 2012 roku koniec świata. Ale nic z tego! Nie mogło być końca świata, bo Muzeum Ziemi Kociewskiej zaplanowało na wieczór owego dnia wernisaż wystawy. Niezłe modele! Nieźli modelarze, bo z pasją. Trzech mieszkańców powiatu: Sławomir Bochniak z Pączewa, Marek Kroplewski i Sławomir Ruśniak - obaj ze Starogardu Gdańskiego kleją, malują i kolekcjonują i to z wielkim zaangażowaniem...Tak wielkim, że zbiorami panów zainteresowało się Muzeum Ziemi Kociewskiej proponując wspólną wystawę: "Pasje… Modelarstwo, czyli pasje Sławomira Bochniaka, Marka Kroplewskiego i Sławomira Ruśniaka". Wystawa prac, w które włożyło się dużo serca to chyba marzenie każdego modelarza.Zaproszenie na wernisażPrzed wernisażem w Ratuszu Miejskim w Starogardzie GdańskimNa wernisaż przybyło wielu sympatyków Muzeum Ziemi Kociewskiej
Sławomir Bochniak swoje marzenia realizuje konsekwentnie. Od dziecka zainteresowany techniką wojskową oraz historią - w szczególności Polski - 17 lat poświęcił trudnej służbie w Marynarce Wojennej. Podczas często wielotygodniowych dyżurów tworzył modele i makiety. Teraz realizuje się w swoim powołaniu - jest nauczycielem w ZSS w Gdańsku. Dużo podróżuje z żoną, w której - jak twierdzi - jest niezmiennie zakochany. Podczas każdej podróży odwiedza muzea i poszukuje w nich zabytków polskiej techniki militarnej. Na wystawie zaprezentował modele figur (w skali 1:16), czołgów, samochodów i motocykli wojskowych (w skali 1:35).Od lewej: Sławomir Bochniak, Marek Kroplewski, Andrzej Błażyński, Sławomir Ruśniak i Zbigniew Potocki

Drugi z panów, Marek, marzył by być pilotem. Marzenie częściowo spełnił - jest pilotem szybowcowym. Na co dzień uczy wychowania fizycznego w II LO w Starogardzie. Po męsku interesuje go wszystko, co dotyczy historii żołnierza polskiego, z której jest niezmiernie dumny. Kolekcjonuje więc figurki, modele samolotów i pojazdów pancernych. Na wystawie zaprezentował między innymi bogatą kolekcję modeli samolotów pasażerskich LOTu, myśliwskich z okresu II wojny światowej oraz figurki żołnierzy i rycerstwa. Żona pana Marka wspiera go. Zbiór jej męża jest tak bogaty, że na jego potrzeby zostały zaanektowane półki w pokojach córek, do których to półek dziewczęta jeszcze nie sięgają.

Kwiaty od kolegów ze Związku Żołnierzy Wojska Polskiego i Klubu Strzeleckiego "Tarcza"


Sławomir Ruśniak dziś jest Przewodniczącym Rady Miasta Starogard Gdański, ale wielu z nas pamięta go jako nauczyciela historii. Modele tworzy od 40 lat. Dzięki tej pasji ma okazję permanentnie uczyć się, poznawać przyjaciół. Modelarstwo wykształciło w nim cierpliwość, precyzję, dokładność, spokój, rozwagę, szacunek do pracy. Aż tyle zalet "dzięki małym cudeńkom wykonanym z plastiku". Na wystawie znalazły się jego modele pojazdów pancernych z II wojny światowej w skali 1:35.

Na wernisaż wystawy przybyło wielu sympatyków Muzeum Ziemi Kociewskiej. Otwarcia dokonał dyrektor muzeum Andrzej Błażyński oraz komisarz wystawy Zbigniew Potocki. Po krótkiej prezentacji każdego z wystawiających miała miejsce sympatyczna sytuacja. Pan Jan Radzewicz poprosił o wyjaśnienie, jak tacy olbrzymi panowie z takimi wielkimi łapskami mogą wykonywać tak malutkie modele z wszystkimi szczegółami. Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia pan Jan obdarował naszych zacnych modelarzy słodkimi figurkami-bombkami.

Komisarz wystawy Zbigniew Potocki oraz Sławomir Bochniak i Marek Kroplewski z żonami, czyli pięcioro nauczycieli w jednym kadrze.

Ze zbioru Sławomira Ruśniaka.

Ze zbioru Marka Kroplewskiego.Wystawa wzbudziła duże zainteresowanie wśród zwiedzających. Przez dwie godziny każdy z wystawiających przy gablotach ze swoimi zbiorami odpowiadał na pytania zadawane przez zaciekawionych. Sami trzej panowie: Bochniak, Kroplewski i Ruśniak wymieniali między sobą uwagi i doświadczenia. Przy poczęstunku i w miłym towarzystwie szybko minęły dwie godziny.

Wystawę "Pasje… Modelarstwo, czyli pasje Sławomira Bochniaka, Marka Kroplewskiego i Sławomira Ruśniaka" można oglądać w Ratuszu Miejskim w Starogardzie Gdańskim do końca marca 2013.

Barbara Dembek-BochniakBrak komentarzy:

Prześlij komentarz