poniedziałek, 17 grudnia 2012

Pożar młyna w Zblewie - akcja po akcji. Historia obiektu

2.07.2012 r. Około godziny 20.55 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP
w Starogardzie Gdańskim otrzymało zgłoszenie o pożarze młyna w miejscowości Zblewo. Na miejscu zdarzenia ratownicy zastali budynek młyna w całości objęty pożarem. Płomienie wydostały się na dach budynku, a ogień wydobywał się z okien każdej z trzech kondygnacji. Konstrukcja budynku wykonana była z cegieł, natomiast stropy, schody i ściany wewnątrz były drewniane. Ratownicy zabezpieczyli teren działań i podjęli pierwsze czynności gaśnicze, w tym działania z podnośnika SH-18. Za pośrednictwem Pogotowia Energetycznego odłączono zasilanie elektryczne...

Ratownicy z OSP Zblewo wynieśli 3 butle z gazami z pomieszczenia, które nie było objęte pożarem. Po przybyciu kolejnych zastępów straży pożarnej podawano kolejne prądy gaśnicze w natarciu na palący się obiekt, w tym z SHD-32. Kierujący działaniami ratowniczymi podjął decyzję o zbudowaniu punktu czerpania wody na rzece Piesienica odległej około 100 m od miejsca zdarzenia. W trakcie działań ze względu na silne promieniowanie cieplne oraz możliwość zawalenia się obiektu zaprzestano podawania wody przez ratowników oddalając ich od budynku, zachowano podawanie wody z podnośników, z działek samochodowych i działka przenośnego.Po intensywnym podawaniu wody pożar przytłumiono. Płomienie przestały wydobywać się na zewnątrz budynku, obiekt palił się w środku. W dalszej kolejności zaprzestano podawania prądów wody z działek samochodowych, zachowano prąd wody z działka przenośnego oraz z działek podnośników, wprowadzono prąd wody z prądownicy przez ratowników, wszystkie prądy zaczęto podawać do środka budynku przez okna. W trakcie działań na miejsce zdarzenia przybył Zastępca Wójta Gminy Zblewo oraz Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, który zakazał użytkowania budynku.

O HISTORII MŁYNA - PRZEJDŹ

Kierujący działaniami ratowniczymi, ze względu na duże nagromadzenie materiałów palnych w obiekcie, na miejscu zdarzenia pozostawił zastępy OSP Zblewo oraz dowódcę zastępu z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Starogardzie Gdańskim celem dozorowania pogorzeliska oraz przelewania elementów drewnianych.

W akcji trwającej ponad 12 godzin udział wzięło 64 strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Zblewie, Kaliskach, Sucuminie, Pinczynie i Semlinie oraz z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Starogardzie Gdańskim.

Sporządził: mł. kpt. Karina Stankowska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz