sobota, 23 lipca 2005

Informacja Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży

Polsko-niemieckie obrazy inne niż furmanki i skini
PAP i dpa są partnerami dziennikarskiego projektu fotograficznego Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży "Jak Ty to widzisz / Wie Du es siehst "
Warszawa/Poczdam, 21.07.05 W wyjątkową podróż wyruszy jesienią tego roku 14 młodych fotografów z Polski i Niemiec. "Jak Ty to widzisz / Wie Du es siehst" to tytuł projektu fotograficznego, który realizuje Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM) we współpracy ze znaczącymi agencjami prasowymi tych dwóch krajów PAP i dpa w ramach Roku Polsko-Niemieckiego.

Zadaniem młodych uczestników będzie podróż po obu krajach w dwunarodowych zespołach, z której przywie�ć mają zdjęcia obrazujące coś innego niż tylko furmanki czy wrzeszczących skinheadów. Do udziału w projekcie mogą zgłaszać się 18-26 letni amatorzy fotografii do 25 lipca.

"Chodzi o to, by uczestnicy skonfrontowali swój punkt widzenia ze stereotypowymi obrazami Polski i Niemiec, które rozpowszechniane są w mediach oraz by pokazać oba kraje z innej perspektywy", wyjaśnia dyrektor PNWM Piotr Womela. Wyprawa fotograficzna nie jest jedynym elementem projektu. Od 8 do 13 września odbędą się warsztaty w Warszawie i Berlinie, podczas których uczestnicy będą dyskutować o różnych perspektywach postrzegania sąsiada. Pierwszy wgląd w fotografię prasową jak również techniczne wskazówki otrzymają od dwóch profesjonalnych fotografów z agencji PAP i dpa, zaangażowanych w projekt. W programie znajdzie się też pierwsze wyjście w plener oraz ocena prac przez profesjonalistów.

Po warsztatach młodzi fotografowie w dwunarodowych zespołach wyruszą na poszukiwania w trasę po Polsce i Niemczech. Czas i przebieg podróży ustalą sami, a na ten okres otrzymają stypendium od PNWM. Z powstałych w tym czasie zdjęć powstanie następnie planowana wystawa.

Projekt fotograficzny "Jak Ty to widzisz/Wie Du es siehst" jest jedną z głównych imprez PNWM z cyklu "Bez młodzieży ani rusz/Jugend mittendrin" w Roku Polsko-Niemieckim 2005/2006. Partnerami i patronami honorowymi są PAP Polska Agencja Prasowa (www.pap.pl) i DPA (www.dpa.de).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz