sobota, 27 sierpnia 2005

Ławka. Wszystko jest zgrane

Mieszkańcy gminy Osieczna, a zwłaszcza przedsiębiorcy ze Szlachty, od dawna myśleli, by zrobić coś ciekawego dla Szlachty, gminy i regionu. Same Mistrzostwa Świata w Kapele już ich nie satysfakcjonują.


- Chcieliśmy w Szlachcie mieć jeszcze coś innego, nie tylko Kapele - mówi właściciel zakładu tartaczno-stolarskiego w Szlachcie Andrzej Szlachcikowski. - Coś takiego, żeby o miejscowości było głośno, może nawet w Teleexpresie. Wójt Barbara Tomczak organizowała w tej sprawie kilka spotkań. Na ostatnim dyskutowaliśmy, co zrobić. I wpadliśmy na pomysł, żeby to była ławka.

Od tygodnia w pięciu firmach w Szlachcie trwają prace nad ławką. Każda z nich ma swoją rolę, którą określono na spotkaniu. Tartak Kaszub dał na ławkę drewno, Stol Trak też dał drewno, obrabia je i skręca w 2,5- metrowe elementy. Bierze je firma Drewpal i impregnuje. Firma Silikaty robi metalowe kotwy, które betonuje na boisku. Wszystko tu jest zgrane. Musi być. Elementów jest 300. Mają się złożyć na ławkę o długości około 600 metrów.- Do dnia 27 sierpnia, do soboty, pawie wszystko będzie już gotowe. Widzowie zobaczą montaż tych elementów - mówi Szlachcikowski. - Skręcać je będzie kilku stolarzy.
Sama najdłuższa w świcie ławka to najprawdopodobniej początek realizacji większego planu.

- Za kilka lat w Szlachcie zapewne będzie nie tylko najdłuższa w świecie ława - dodaje Tadeusz Rostankowski, księgowy w firmie, choć mieszkaniec Czerska, żywo interesujący się dziełem. - Ławka będzie tak stała, żeby w przyszłości zmieścić przy niej stoły. A te z kolei będą najprawdopodobniej przykryte wielkim zadaszeniem. Liczyliśmy, że tak urządzone miejsce może pomieścić półtora tysiąca osób pod dachem. To się przyda. Obok jest mały amfitetr, który również można przydaszyć. Powstanie wspaniałe miejsce na duże imprezy.

Czy wszystkie te plany zostaną zrealizowane, nie wiadomo. Na razie jedno jest pewne - Szlachta odniosła już pierwszy sukces przy tym biciu rekordu. Otóż kilka konkurujących z sobą na co dzień firm zjednoczyło się przy jednym dziele.
Tadeusz Majewski

Na zdjęciu
Panowie Andrzej Szlachcikowski (z prawej) i Tadeusz Rostankowski pokazują elementy ławki. Fot. Tadeusz Majewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz