niedziela, 7 sierpnia 2005

HIP HOP 2004

Jest pomysłem zrodzonym z potrzeby chwili i czasu - ideą, która powstała w oparciu o konfrontację i próbę dialogu ze współczesną kulturą młodzieżową. Dekalog od wieków był kodeksem postępowania dla milionów ludzi na ziemi; inspirował również tych, którzy określali się jako niechrześcijanie lub niewierzący. Dekalog inspirował też i intrygował artystów; stąd wiele istniejących dzieł, których osnową lub wręcz centralnym tematem jest 10 przykazań. Wydaje się, że ta inspiracja jest dalej żywa, że dalej może stanowić ważny punkt odniesienia dla człowieka.

Współczesna kultura młodzieżowa, w takiej formie, jak ją postrzegamy w Polsce, budzi w wielu sprzeciw jako nieedukacyjna, nawet degenerująca, wnosząca mało pozytywnych wartości. Jest wszechobecna i masowa, może więc budzić niepokój jako zjawisko ogromne, trudne do ogarnięcia. Jednak jej negowanie jest błędem. Twierdzenie, że nie jest nośnikiem niczego pozytywnego jest bardzo jednostronne. Należy, więc podjąć próbę konfrontacji: zamiast negować i odmawiać jej walorów należy raczej wejść z nią w dialog, tak, aby zachować i rozpowszechnić to, co jest w niej godne uwagi i zasługuje na promocję.

Językiem, który aktualnie przemawia do większości młodzieży jest bez wątpienia hip hop, muzyka, która opanowała polskie ulice i media. Niektórzy uważają, że hip-hop nie może mieć nic wspólnego z chrześcijaństwem, że taka muzyka i Bóg, to sprzeczność. Tak więc śpiewać w stylu hip-hopowym o Dekalogu po prostu nie wypada albo też wręcz jest to niemożliwe. Nie wiadomo jak została ukuta taka właśnie opinia. Wystarczy jednak powiedzieć, że jest ona nieprawdziwa. W Polsce jest już kilka zespołów hip-hopowych, które inspirują się wartościami chrześcijańskimi. Salezjanie i portal Bosko.pl poprosili więc polskich raperów, aby wypowiedzieli się na temat 10 przykazań w swoim stylu.

Pierwszymi, którzy odpowiedzieli na tę niecodzienną propozycję był skład Full Power Spirit, który do nagrania kilkunastu utworów na temat Dekalogu zaprosił m.in. Vienio i Pele, Łyskacza (Mor.W.A.), Evident, Wilka, Mietka Szcześniaka i kilka innych osób. Prace nad płytą rozpoczęły się w sierpniu, producentem muzycznym HH Dekalogu jest Grzegorz Piotrowski. Płyta ukaże się jako dodatek do książki "Dekalog w sieci",

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz