poniedziałek, 12 października 2009

Kronika strażacka - 5.10 - 11.10.2009


Krótka informacja z wybranych zdarzeń za okres 05.10.2009 r. - 11.10.2009 r.


07.10.2009 r., Park Miejski w Starogardzie Gdańskim - pies na wyspie w stawie

Na miejscu zdarzenia strażacy zastali psa w stawie w parku miejskim. Pies nie mógł o własnych siłach wyjść ze stawu. Strażacy przy pomocy drabiny wyciągnęli psa ze stawu. Pies został zabrany do schroniska dla zwierząt.


08.10.2009 r., Sucumin, droga krajowa nr 22 - wypadek drogowy

Na miejscu zdarzenia strażacy zastali wypadek drogowy dwóch samochodów: Nissan Micra i Opel Astra. Nissan znajdował się na drodze krajowej nr 22, a Opel na drodze gminnej. Na miejscu zdarzenia obecna była karetka Pogotowia Ratunkowego oraz Policja. Strażacy-ratownicy zabezpieczyli miejsce zdarzenia. Pogotowie Ratunkowe zajęło się dwoma osobami poszkodowanymi, które zostały zabrane do szpitala. Po czynnościach dochodzeniowych uszkodzone pojazdy umieszczono na lawecie pomocy drogowej, a z jezdni usunięto pozostałości powypadkowe.


10.10.2009 r., Ocypel, droga powiatowa nr 2733 - wypadek drogowy

O godzinie 14.34 Powiatowe Stanowisko Kierowania otrzymało wezwanie do wypadku drogowego w Ocyplu. W zdarzeniu brały udział 2 pojazdy osobowe: Opel Omega i Mercedes. Na miejscu znajdowała się Policja. W wyniku wypadku poszkodowana została jedna osoba, której kwalifikowanej pomocy medycznej udzielili strażacy ochotnicy z OSP Ocypel. Po przybyciu Pogotowia Ratunkowego poszkodowanego przekazano służbom medycznym. Następnie strażacy usnęli plamę olejową oraz usunęli z jezdni zanieczyszczenia powypadkowe.


10.10.2009 r., Rokocin - pożar sauny

O godzinie 20.03 Powiatowe Stanowisko Kierowania otrzymało wezwanie do palącej się sauny
w miejscowości Rokocin. Na miejscu zdarzenia strażacy zastali palącą się konstrukcje dachową oraz część pokrycia dachu (dach wykonany z trzciny). Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia
i natychmiast podjęli działania gaśnicze w natarciu na palącą się saunę. Następnie rozebrano część konstrukcji, pokrycia dachu i metalowych elementów przewodu kominowego. Równocześnie wygaszono palenisko w kominku znajdującym się wewnątrz budynku.


11.10.2009 r., trasa Maksymilianowo - Borkowo - wypadek drogowy

O godzinie 15.11 Powiatowe Stanowisko Kierowania otrzymało zgłoszenie o wypadku drogowym na trasie Maksymilianowo - Borkowo. Pierwsze na miejscu zdarzenia były zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej Powiatu Tczewskiego. W wypadku brał udział samochód osobowy VW Golf, który prawym bokiem uderzył w przydrożne drzewo. W samochodzie znajdowały się 3 osoby poszkodowane. Strażacy ochotnicy z OSP Morzeszczyn zabezpieczyli miejsce zdarzenia i założyli kołnierze ortopedyczne osobom poszkodowanym. Po przybyciu kolejnych zastępów przystąpiono do uwalniania i ewakuacji osób poszkodowanych poza strefę zagrożenia. Kierowcę ewakuowano
z pojazdu bez użycia sprzętu hydraulicznego, natomiast do ewakuacji 2 pasażerów użyto sprzętu hydraulicznego odcinając dach. Lekarz stwierdził zgon jednaj z osób poszkodowanych. Dwie pozostałe osoby zostały zabrane do szpitala. Po czynnościach dochodzeniowych Policji oraz po zakończeniu prac Prokuratora i Lekarza Sądowego wrak pojazdu umieszczono na lawecie pomocy drogowej.


11.10.2009 roku strażacy zużyli 850 kg sorbentu podczas usuwania plamy olejowej na trasie Starogard Gdański - Czarna Woda.


W ubiegłym roku na dzień 10 października odnotowano w sumie 1497 zdarzenia (pożary 433, miejscowe zagrożenia 1028, alarmy fałszywe 36), a w roku 2009 na dzień 10 października odnotowano 1560 zdarzeń (pożary 518, miejscowe zagrożenia 1006, alarmy fałszywe 36).


Sporządził: mł. asp. Karina Stankowska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz