wtorek, 27 października 2009

Okienko Wójta. Miesiąc wspomnień

Okres od wydania ostatniego "Kuriera Zblewskiego" w naszym kraju, jak i w naszej gminie był przepełniony między innymi wspomnieniami przemian w najnowszej historii Ojczyzny, związanymi z 25. rocznicą powstania NSZZ "Solidarność" oraz z 70. rocznicą wybuchu II wojny światowej. W naszej gminie kulminacją patriotycznych obchodów była 40. rocznica powstania Szkoły Podstawowej w Pinczynie im. Bohaterów Westerplatte.

Uroczystość, wielce patriotyczna, została przepięknie przygotowana przez młodzież i grono pedagogiczne. Wspominano nie tylko bohaterów Westerplatte, ale i bohaterów naszej gminy uczestniczących w różnych historycznych wydarzeniach i wielu pomordowanych w okresie II wojny światowej. Wspominano też czasy budowy Szkoły Podstawowej w Pinczynie. Uroczystość ta, jak każe tradycja, rozpoczęła się Mszą św. w kościele, koncelebrowaną pod przewodnictwem księdza proboszcza Mieczysława Bizunia. Podczas niej odbyło się uroczyste zwinięcie historycznego, starego sztandaru i rozwinięcie i poświęcenie nowego. Bardzo mi się podoba taka żywa forma przekazu świadomości patriotycznej, pełna różnego rodzaju zdarzeń o symbolicznym znaczeniu. Miało to miejsce podczas Mszy św., podczas przemarszu ulicami z orkiestrą dęta na czele, w towarzystwie reprezentacji osób ubranych w mundury wojsk przedwojennych, w szkole. Te zdarzenia, ślubowania, śpiewy patriotyczne, sale wspomnień, wystawy historyczne budują świadomość historyczną, a obecność byłych kierowników szkoły świadczy o poczuciu ciągłości historycznej.

W Pinczynie nie będzie to ostatnie wielkie wydarzenie w tym roku. Planujemy w grudniu oddanie do użytku zmodernizowanego stadionu, wybudowanego przy nim boiska Orlik, jak również oddanie po całkowitej termomodernizacji przedszkola w tej miejscowości. Planuję w ramach zakończenia tych inwestycji również zrobić podsumowanie całego roku działalności samorządu i gminy za rok 2009, co stało się już tradycją. Dwa poprzednie podsumowania odbyły się w GOK-u w Zblewie.

Jak już jestem przy inwestycjach.... Po przetargach są inwestycje: budowa chodnika w Semlinie, budowa kanalizacji Miradowo - Radziejewo - Białachowo - Pałubinek, dokończenie Zblewa. Realizowana jest sieć wodociągowo-kanalizacyjna w Pinczynie, nastąpi rozpoczęcie budowy boiska wielofunkcyjnego w Kleszczewie, 7 listopada nastąpi otwarcie i uroczyste poświęcenie przebudowanego budynku Urzędu Gminy i zmodernizowanego obiektu GOK-u. Jest przygotowana specyfikacja dla realizacji przetargu pod budowę sali widowiskowo-sportowej, pływalni i budynków socjalno-komunalnych, jak i sali sportowej w Bytoni. Przygotowywany jest też przetarg pod budowę Centrum Sportowo-Rekreacyjnego w Radziejewie.

Ogólnie prace są realizowane zgodnie z planami. Jak już wspomniałem w jednym z poprzednich "KZ", niektórych boli, że udaje nam się pozyskiwać środki na te wszystkie inwestycje. Ten ból osób mi niechętnych skutkuje różnymi publikacjami, m.in. w "NIE", gdzie za ich sprawą stałem się negatywnym bohaterem. Ostatnio "NIE" zamieściło przeprosimy co do jednego z dotyczących mnie "faktów". Pytanie, czy redakcja tego pisma nie powinna przyjrzeć się bliżej swojemu informatorowi, za którego musiała przepraszać, oczywiście należy do niej. Przeprosiny zamieściła również "Gazeta Kociewska".

Krzysztof Trawicki


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz