niedziela, 18 października 2009

SPOTKANIE TRÓJMIEJSKIEGO KLUBU KOCIEWIAKÓW

26 września w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku odbyło się spotkanie Trójmiejskiego Klubu Kociewiaków, które poprowadził Hubert Pobłocki ─ prezes Klubu.Spotkanie rozpoczęto od prezentacji książki A.Grzyba "Zapiękna". Następnie Zenon Usarkiewicz, znany kociewski fotograf przedstawił album "Osiek ─ perełka Kociewia", za który m.in. otrzymał nominację do nagrody starosty starogardzkiego w dziedzinie "Kultura" za rok 2008. Zebrani na sali Kociewiacy mogli również podziwiać przygotowaną przez Zenona Usarkiewicza wystawę zdjęć ukazującą najpiękniejsze zakątki Kociewia.
Z kolei Edmund Zieliński poruszył kwestię pięknych, ale jednak trochę zapomnianych na Kociewiu kapliczek. To właśnie z inicjatywy Pana Zielińskiego niedawno stanęła w Zblewie dębowa kapliczka.
Gościem honorowym zaproszonym na spotkanie Trójmiejskiego Klubu Kociewiaków był Ryszard Szwoch, który dzień wcześniej obchodził 40-lecie swojej pracy na rzecz regionu. Nawiązując w swoim referacie do 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej zwrócił uwagę na fakty historyczne poprzedzające to tragiczne w skutkach wydarzenie.
Po wygłoszonym referacie Hubert Pobłocki pogratulował Ryszardowi Szwochowi owocnej pracy na rzecz Kociewia i życzył mu dalszych sukcesów.
Spotkanie Trójmiejskich Kociewiaków uświetnił występ zespołu ludowego "Kociewie" ze Starogardu Gdańskiego, a potem prowadzono jeszcze długie rozmowy przy kawie i kuchu.

Zadziwiający jest fakt, że w spotkaniach Trójmiejskiego Klubu Kociewiaków bierze udział nawet około stu osób. Świadczy to zapewne o tym, jak silne jest poczucie tożsamości regionalnej wśród członków Klubu, jak ważne są dla nich te spotkania, często będące jedyną okazją do porozmawiania o regionie, który tak bardzo kochają i za którym bez wątpienia tęsknią.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz