sobota, 10 października 2009

MARIAN WORONIN W SMĘTOWIE!

W środowy poranek, 7 października, w Smętowie Granicznym gościł Marian Woronin, nazywany po dziś dzień najszybszym białym człowiekiem na świecie. Czwarte już spotkanie z olimpijczykami zorganizował miejscowy GOKSiR w ramach akcji "I Ty możesz zostać olimpijczykiem". Tym razem do szkolnej sali gimnastycznej przybyło niemalże 400 uczestników!


Srebrny medalista olimpijski z Moskwy do dziś dnia dzierży mocno "wyśrubowany" rekord Polski na 100m wynoszący równo 10 sekund. Żaden z białoskórych ludzi nie przebiegł w historii szybciej tego dystansu. - Mogło być znacznie lepiej. Mam pewien niedosyt… po biegu na tablicy ukazał się wynik 9.99. Gdyby nie reakcja i zachowanie sędziów, chyba nawet pewnego rodzaju obawa, tych, którzy wysłali protokół z zawodów do zatwierdzenia ówczesnego, nie tylko rekordu Polski, ale i Europy, do federacji IAAF zaokrąglając rezultat do 10.00 były on o 1 setną sekundy lepszy. Wtedy to był 7 wynik na świecie! - oznajmił wszystkim Marian Woronin. - Teraz mieściłby się zapewne w 50-60. Głównie za sprawą czarnoskórych biegaczy (…) żeby biegać jak Bolt, trzeba się urodzić na Karaibach, najlepiej na Jamajce. Mieszkańcy tych terenów są stworzeni do szybkiego biegania. - kontynuował sprinter.


Atmosfera na sali była wyjątkowo olimpijska. Na manekinach zawisły oryginalne stroje reprezentacyjne. Były też motywy plastyczne oraz rozstrzygnięcie konkursu, w którym zwyciężyła Zuzanna Galant, odbierając nagrodę z rąk medalisty. Z części artystycznej
i przygotowani sali doskonale wywiązała się Monika Apostołowicz - współorganizator spotkań, nauczyciel wychowania fizycznego w miejscowym gimnazjum. Dla naszego mistrza grupa Era Dance przygotowała pod okiem p. Moniki układ taneczny. Specjalną dedykację dla naszego olimpijczyka, piosenkę pt. "Heal the Word" Michaela Jacksona, wykonały gimnazjalistki z zespołu "Nuta w nutę".

Dużo uwagi Marian Woronin poświęca Czwartkom lekkoatletycznym, największej masowej imprezie sportowej dla dzieci w Polsce, którą zainicjował w 1995 roku.

- Mam wielką satysfakcję organizując od 15 lat czwartki lekkoatletyczne… udział
w czwartkach ponad kilkudziesięciu tysięcy dzieci z całego kraju to wielka szansa dla uczestników. Czy wiecie, że jakieś 10 lat temu, pewna dziewczyna wygrywając w konkursie rzutu piłeczka palantową z wynikiem 66m, dziś jest brązową medalistką świata w wieloboju? Mowa oczywiście o Kamili Chudzik… te początki, zabawy w sport, później mogą przerodzić się w coś więcej, jak w tym przypadku. - z zainteresowaniem przekazuje Marian Woronin.


Przybyły gość w jednym zdaniu zawarł receptę na sukces w sporcie: - Trzeba ciężko pracować i nie załamywać się porażkami(…). Dzięki takim spotkaniom młodzi ludzie nabierają większej wiary we własne możliwości, odkrywają też z innej strony dziedzinę życia, jaką jest sport. Każdy nastolatek marzy o tym, aby osiągnąć w swoim życiu coś, dzięki czemu będzie mógł powiedzieć, że jest w czymś dobry. Jednym ze sposobów wyróżnienia się spośród swoich rówieśników, co jest bardzo ważne dla młodego człowieka, jest właśnie uprawianie sportu. Lekkoatletyka po raz kolejny zabłyszczała w Smętowie, w którym coraz więcej osób staje się pasjonatami tej widowiskowej dyscypliny.


Czwarte spotkania w ramach akcji "I Ty też możesz zostać olimpijczykiem" zakończono wspólną sesją zdjęciową i autografami, których znamienity sportowiec rozdał kilkaset. Później podczas obiadu, który odbył się w Urzędzie Gminy, najlepszy polski sprinter potwierdził, że 90% medalistów olimpijskich pochodzi właśnie z terenów wiejskich. - To na wsi jest najlepsze podłoże do rozwoju sportowych umiejętności, nawet mimo braku odpowiedniej bazy. I właśnie tego na koniec życzył nam znakomity biegacz.

Karol Nowakowski


MARIAN WORONIN ur. 1956r.


Największe sukcesy

1976 - Igrzyska Olimpijskie w Montrealu: czwarte miejsce w sztafecie 4x100m awans do półfinału biegu na 100m.

1978 - Mistrzostwa Europy w Pradze, złoty medal w sztafecie 4x100m.

1980 - Igrzyska Olimpijskie w Moskwie: srebrny medal w sztafecie 4x100m.

1979-87 - pięciokrotny halowy mistrz Europy.

1984 - Memoriał Kusocińskiego na stadionie AWF w Warszawie: rekord Polski i Europy na dystansie 100m - czas 10 s (do dziś niepobity przez innego białego zawodnika)

1978-88 - ośmiokrotny mistrz Polski na dystansie 100m.

Rekordzista Europy w biegu na 100m.

Aktualnie Prezes Fundacji Polskiej Lekkiej Atletyki powstałej w 1989r. Kawaler Orderu Uśmiechu.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz